Elazığ Sanayi Sitesi’nde faaliyet gösteren esnaf fiyat ve işçilik konusunda fiyatlardaki dengesizliğin hem kendilerini, hem de müşterilerini olumsuz olarak etkilediğini dile getirdi.

"SANAYİDE AÇILACAK OLAN DÜKKÂNLARI KARAYOLLARINDA, BELEDİYELERDE ÇALIŞANLAR ŞİMDİDEN SATIN ALMIŞ"

İkinci el araç alacaklar dikkat; Ticaret Bakanı Bolat’tan sevindirici haber! İkinci el araç alacaklar dikkat; Ticaret Bakanı Bolat’tan sevindirici haber!

Esnaf Zülküf Canpolat, sanayi sitesinde en büyük sorunun kalifiye personel eksikliği olduğunu ifade ederken, artan fahiş fiyatlardan dolayı da dükkân sıkıntısı yaşandığını söyledi. Yapılacak yeni dükkânların şimdiden alındığını, bu kişilerin de esnaf olmadığını söyleyen Canpolat, şu şekilde konuştu:

"Sanayi öyle bir öyle bir duruma geldi ki, çırak, kalifiye eleman yetişmiyor. En büyük sorun, parça. Marketleri manavları denetliyorsunuz da gelin biraz sanayiyi denetleyin. İki gün önce 4 bin 800 lira istediği parçayı bin 800 liraya aldık. Birinde 4 bin 800, diğerinde bin 800. Kontrolden çıkmış her şey. Dükkân kiraları 8-10 katına çıkmış. Piyasa altüst olmuş. Buna bir el atılması lazım. Şimdi yeni sanayide dükkânlar yapılacak, yer belirlenmiş. Kendi aralarında 15-20 kişi belirlemişler. Dükkânları alanlar esnaf bile değil. Kimi karayollarında, kimi belediyede çalışıyor. Böyle bir şey yok. Sanayi Odası Başkanı’nı zaten yüzünü seçimden seçime görüyoruz. Son seçimde geldi buraya. Sadece seçimde görüyoruz. Artık buraya bir el atılması lazım. Geçen yıl bin liraya aldığımız boya malzemesi şu an 5-6 bin liraya alıyoruz. İşçilikte o zaman 150-200 lira aldığı zaman adamı kurtarıyordu. Şimdi bin lira yevmiye veriyoruz. İçler acısı bir haldeyiz. Hakikaten basiretsiz bir yönetim olmuş. Şu çevreye bakın, pisliğe bakın, yollara bakın. Sanayinin içine de gidip çekebilirsiniz. Her yer bakımsız, pislik içinde. Tamam, vergini ver gerisi teferruat. Herkes kendi çıkarına bakıyor."

"GEÇEN YIL 4 BİN TL'YE BOYADIĞIM ARABAYI ŞİMDİ 28 BİN TL YE BOYUYORUM. ARADAKİ FARKI DÜŞÜNÜN"

Fiyatlar konusunda büyük bir dengesizlik olduğunu ifade eden sanayi esnafı Suat Çılgın da denetimsiz bir şekilde fiyat farklarının oluştuğunu ve bunun da güven sorununa yol açtığını belirtti. Çılgın şunları söyledi:

"En büyük sıkıntımız yüksek fiyatlar ve eleman sıkıntısı. Önüne gelen dükkân açtığı için dükkân bulamıyoruz. Hadi dükkân açtılar çalışacak eleman bulamıyorlar. İşçi buldular diyelim. Fiyatlar öyle yükseliyor ki geçen yıl biz bir arabayı 4 bin TL’ye boyuyorduk. Bu yıl 28 bin liraya boyuyoruz. Aradaki farkı siz düşünün. Bunlar petrole bağlı olan şeyler. Petrole ve yüksek faizlere bağlı şeyler olduğu için bizim sıkıntımız artıyor. Kiraların yüksek olması, faturaların yüksek olması. Biz de bu fiyatları müşterilere yansıtıyoruz. Müşteri şikâyetçi, biz usta olarak fiyatları verdiğimiz zaman utanıyoruz. Bu durumdan dolayı en büyük sanayi sorunlarımız bunlar.

"HERKES İÇİN BELLİ BİR FİYAT KONULSUN"

Örnek veriyorum. İçeride bir araç var. Elazığ’da fiyat sordum yaklaşık 26 bin TL bir fiyat çıkardılar. Ankara’yı aradım. Parçaları 12 bin 300 liraya aldım. Aradaki farka bakar mısınız? Sanayi Sitesi ve Sanayi Odası başkanlarına seslenmek istiyorum. Herkese belli bir fiyat koysunlar. Kim kimi ne kadar kazıklarsa piyasasına geçmiş. Buradaki bu siyah arabanın sadece parça parası 46 bin lira çıktı. Daha sonra 30 bin liraya düşürdük. Herkes kendini doyurmada. Sıkıntımız bu. Sıkı denetim şart. Belediye başkanımız, oda başkanımız, esnaf ve sanatkârlar oda başkanımız olsun bu konuyu daha ayrıntılı şekilde mercek altına alırlarsa daha başarılı oluruz. Ama biraz da ustanın, parçacıların daha doğrusu bu işin ticaretini yapanların vicdani davranması lazım. Zaten burada bir dönem başlamış. Kim kimden ne koparırsam mantığı."

Kaynak: Anka Haber Ajansı