Sedat Peker'in avukatı, deprem bölgesine gönderilen ve Kızılay aracılığıyla dağıtılmasını istediği yardım kolilerinin üzerinde 'Sedat Peker' yazdığı gerekçesiyle gözaltılar olduğunu öne sürerek, Peker'in görüş değiştirdiğini ve kolilerin Ahbap Derneği'ne aktarılmasını önerdiğini açıkladı.

T24'ün haberine göre; Sedat Peker'in avukatı Ersan Barkın, Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerden etkilenen illere gönderilmek üzere hazırlanan yardım kolilerinin üzerinde 'Sedat Peker' yazdığı için gözaltılar yapıldığını iddia etti.

Barkın, bu iddianın ardından sosyal medya hesabından bir paylaşım daha yaparak Peker'in yardım kolilerinin Kızılay aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasını istediğini ancak daha sonra bu kararını değiştirdiğini söyledi.

Barkın, "Savcılık kararıyla fiilen çürüyecek yardım kolilerine dair Sayın Peker'in önerisi, kolilerin Kızılay aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasıydı ancak görüş değiştirerek kolilerin AHBAP'a aktarılmasını önerdi" dedi.

Barkın'ın sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlar şöyle:

"Şu anda ihtiyaç sahibi yurttaşlarımızın sofralarında olması gereken Ramazan kolileri, Savcılığın müsadere kararıyla yediemin depolarında çürüyecek anlaşılan. Kısa süre sonra bozulacak gıda maddelerini çürümeye terk etmekten kim, nasıl fayda umar! Izdırap verici."

Barkın, Peker ilk olarak Kızılay'a teslim edilmesini istediği yardım kolilerinin daha sonra AHBAP'a verilmesini istediğini belirterek, "İst. Anadolu Başsavcılığı kararıyla fiilen çürüyecek yardım kolilerine dair Sayın Peker'in önerisi, kolilerin Kızılay aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine dağıtılmasıydı ancak görüş değiştirerek kolilerin AHBAP'a aktarılmasını önerdi. Böylece en azından aracı aradan çıkmış olur" ifadelerini kullandı.