Yenilik Partisi Eskişehir İl Başkanı Serkan Ortatepe şu açıklamaları yaptı;

“Ülkemiz bir deprem ülkesi. Türkiye’de 24 ilde aktif faylar bulunuyor. Bu illerden birisi de bizim şehrimiz olan Eskişehir. Kentimizde en son büyük deprem, 6,4 büyüklüğünde 1956 yılında meydana gelmişti. Türkiye’nin konuştuğu Kuzey Anadolu Fayı Eskişehir’in yakınından geçiyor. Burada olacak bir deprem de Eskişehir’i etkileyecek. Kütahya’da Gediz Fayı var. Burada da olabilecek bir depremden direkt olarak etkileneceğiz. Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki de Bursa’da yaklaşık 7 şiddetinde depremin meydana gelebileceğini ifade etmişti. Şehrimiz aktif faylarla sarılmış durumda. Uzmanlar Eskişehir’de 6.0 - 6.5 arasında bir depremin gelecek zaman diliminde meydana gelebileceğini söylüyorlar. 2023 yılı içerisinde Eskişehir’de ufak çapta bir deprem olduğunu da hatırlatmak isteriz.

6 Şubat 2023 tarihinde Hatay’da meydana gelen depremin ardından Eskişehir’de sadece binalarda inceleme çalışmaları yapılacak denilmişti. Kaç bina denetlendi. Kaçı depreme dayanıksız çıktı bilen eden yok. Eskişehir’de 1999 yılından önce yapılan binaların durumu ne olursa olsun yenilenmesi gerekiyor. Eskişehir’de 275 bin civarında konut var. Bu binaların kaçı depreme dayanıklı kaçı depreme dayanıksız bilen eden yok.

Eskişehir'in zemini sıkıntılı ve bu kent deprem yaşanabilecek bir kent. Acilen yapı stoku gözden geçirilmeli. Eskişehir depreme hazır hale getirilmeli. Deprem öldürmez, bina öldürür. Herkes aklını başına almalı ve depreme dayanıklı binalar yapmalıyız. Dünyada insan canından daha değerli bir şey yoktur. Yerel yönetimler tüm yatırımlarını durdurmalı, tüm kaynaklarını ve enerjilerini depreme hazırlık ve bu tip binaların yeniden elden geçirilmesi konusunda el almalı. Vatandaşa deprem sigortanızı yaptırın demekten başka bir şeyler de yapmalısınız.”