Yenilik Partisi Eskişehir İl Başkanı Serkan Ortatepe şu ifadeleri kullandı;

“Hayvan üreticisi artık maliyetlerin altından kalkamıyor. Üretim yapma mücadelesini yavaş yavaş bırakan hayvancılar hayvan pazarlarında hayvanlarını satmaya çalışıyorlar. Birçok besici büyükbaş hayvanlarını satışa çıkarıyorsa da alıcı yok. Tüketici fiyatları nedeniyle sofrasına et koymakta zorlanırken üretici katlanan maliyetlerden dolayı dertli. Artan Maliyetler besiciye zarar ettiriyor. Artık uğraşmak istemeyen besiciler hayvanlarını satıp elden çıkarmaya çalışıyor. Yem fiyatları aydan aya fiyatlar zamlanıyor. 50 kiloluk yem 470 lira olmuş. Saman 2 bin lira. Yonca ise 6 bin lira. 1 hayvan günlük 8-9 kilogram yem tüketiyor. Besici kazanamıyor ve bu işi yapmak istemiyor. 

Hem ucuz hem ekonomik; Ancak çok sağlık açısından riksler var! Hem ucuz hem ekonomik; Ancak çok sağlık açısından riksler var!

Piyasada et bolluğu olmadığı için de tüketici uygun fiyatlı et bulamıyor. Eskişehir’de en ucuz kıyma 330 liradan başlıyor. 8 ay önce 150 liraydı. Kırmızı et fiyatlarındaki artışa dur denilmeli. Vatandaş artık kırmızı et tüketemez oldu. İthalata dayalı sistem ile bu çark dönmez. Taşıma su ile değirmeni döndürmeye çalışıyoruz. Döviz fiyatları arttıkça ithal ürünlerin maliyeti de artıyor. Kasap esnafı günü kurtarmaya çalışıyor. Yerli besicilere destek verilmediği sürece et fiyatları artmaya devam eder. Kendi ülkemizin nimetlerinden faydalanmamız lazım.”