Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nden Eskişehirli sürücülere uyarı geldi! Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nden Eskişehirli sürücülere uyarı geldi!

Son dönemde laik eğitime zarar verecek uygulamaların hayata geçirildiğini ifade eden Laik Bilimsel Eğitim Platformu Eskişehir Şube Başkanı Sevgi Akmen, “Amacımız eğitimdeki gericileşmeyi engellemek üzere sivil toplum kuruluşları olarak, demokratik kitle örgütleri olarak birlikteliği ortaya koymak ve anayasamızın 1735 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun emrettiği çerçevede eğitim çalışmalarının yürütülmesini sağlamak çünkü bilindiği gibi son dönemde Milli Eğitim Temel Kanunu’na aykırı, anayasamıza aykırı çok sayıda uygulama var. Milli Eğitim Bakanlığı dinci tarikatlarla, yapılanmalarla protokoller imzalıyor sürekli. Son dönemde de okullara manevi danışman atanmasıyla ilgili olarak İzmir ve Eskişehir’de İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve müftülükler arasında anlaşma imzalandı. Buna göre okullarda din bilgisi ve ahlak öğretmenlerimiz olmasına rağmen müezzin, kuran kursu öğretmeni, imam gibi din görevlileri çocuklara manevi danışman adı altında eğitim verecekler" şeklinde konuştu.

Karma eğitime karşı yapılan açıklamaları hatırlatan Akmen, "Bu kabul edilemez. Hem Anayasamıza aykırı hem Milli Eğitim Temel kanununa aykırı. Devamında başka çok sayıda laik eğitimi zedeleyen uygulama da var. Geçtiğimiz günlerde karma eğitim karşıtı açıklamalar yapıldı. Bu da anayasamıza ve Milli Eğitim Temel Kanunu’na aykırı. Çok sayıda laik eğitimi zedeleyen uygulamayla karşı karşıyayız. Biz Eskişehir’de LABEP’in yerel bileşenleri olarak eğitimdeki gericileşme, dincileşme konularıyla ilgili toplumsal muhalefeti temsil etmek adına bir dizi eylem planlıyoruz önümüzdeki dönemde” dedi.