Odunpazarı Belediyesi CHP Meclis Üyesi Sibel Yeşildal şu ifadeleri kullandı;

"Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından geçen yıl tonu 5 bin 700 lira olan mısırın fiyatı yüzde 5 artışla 6 bin TL olarak açıklandı. Mısır üreticileri en az 8 bin TL alım fiyatı beklerken, açıklanan bu fiyat maalesef üreticilerimizi üzdü.

Belirtilen fiyattan alım olduğu takdirde, üreticilerimiz büyük zarar uğrayacak. Çiftçinin üretimde kullandığı tüm kalemlere çok yüksek zamlar gelirken, örneğin geçen yıl 8 bin 750 lira olan gübre fiyatı bu yıl 15 bin liraya,  Mazot fiyatları 18 liradan 38 liraya yükseldi. Haklı olarak çiftçilerimiz mısır fiyatının beklentileri  doğrultusunda revize edilmesini istiyor.

Mısırın kullanıldığı sektörlerde üretimi yapılan her şeye neredeyse yüzde 100’lük artış gerçekleşmesine rağmen mısırın alım fiyatının geçen seneyle neredeyse aynı belirlenmesi kabul edilir bir şey değildir.

Bunun için acilen bu fiyatların yeniden Cumhurbaşkanımız, Tarım Bakanı ve Maliye Bakanının toplanıp fiyatları gözden geçirerek üreticiyi mağdur etmeyecek bir fiyat belirlenmesi gerekiyor, aksi takdirde çiftçilerimiz zarar edecek. 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi duyurdu; Aracı ile trafiğe çıkacaklar dikkat!  Eskişehir Büyükşehir Belediyesi duyurdu; Aracı ile trafiğe çıkacaklar dikkat! 

Geçen yıl Toprak Mahsulleri Ofisinin 300 bin tona yakın mısır ithalatı yaptığını biliyoruz. Ticaret kaynaklarına göre de ihalede en düşük teklif, ton başına da 400.87 dolar olduğu belirtiliyor. Yani kendi çiftçisinden tonunu 6 bin tl ye alırken, yabancı çiftçiden 10 bin 700 tl civarında alıyor. Neden biz kendi çiftçimiz dururken yabancı çiftçileri zengin ediyoruz soruyorum?

AK Parti'nin 2003-2020 döneminde 105 milyon ton hububat ithalatına 27,7 milyar $ ödeme yaptığını biliyor musunuz ? hani biz tarımda kendi kendine yetebilen 7 ülkeden biriydik?

Çiftçimizin, 2002’de 2,4 milyar tl borcu varken, 2020 de bu borç 56 kat artarak 134 milyar tl ye yükselmiştir. Son 18 yılda nüfusumuz artarken, 654 bin çiftçimiz üretimden ayrılmıştır. Bu olumsuzluklar karşısında, bir an önce daha planlı programlı, üreticiyi üretmeye teşvik edecek sürdürülebilir çalışmaların yapılması gerekiyor."

Kaynak: Akif Yer