Sık sık zamlanan sigara fiyatlarına bir yenisi daha ekleniyor.

Benzin ve motorine ÖTV zammı geliyor: Temmuz başında uygulanacak Benzin ve motorine ÖTV zammı geliyor: Temmuz başında uygulanacak

Son dönemde hemen her alana gelen zamlar vatandaşın belini bükmeye devam ediyor. Bu zamların arasında en dikkat çekeni ise sigara fiyatlarına gelen zamlar oluyor. Ardı ardına gelen zamlara alışan vatandaşlar, Temmuz ayında yapılacak olan dev zamla birlikte, ceplerinde bir yük daha taşıyacaklar.

Kısa süre önce sigara fiyatlarına gelen 3 TL'lik zam, birçok sigara markasının fiyatlarını yükseltmişti. Ancak asıl zammın henüz gelmediğini belirten uzmanlar, Temmuz ayında yapılacağı tahmin edilen yeni zamla birlikte, en ucuz sigaranın 66 TL'den satışa sunulacağını öngörüyor. Ocak ve Temmuz aylarında güncellenen Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), sigara ve alkollü ürünlerdeki fiyat etiketinin doğrudan yükselmesine neden oluyor. Yılının ilk beş ayında, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) yüzde 17,87 olarak açıklanmışken, uzmanlar, yılın ikinci yarısında ÜFE artışının yüzde 20'nin üzerinde olmasını ve bu durumun sigara fiyatlarının fırlamasına neden olacağını tahmin ediyor.

Şu anda içinde bulunduğumuz durumda, sigara üzerinden alınan maktu vergi paket başına 1.4249 TL seviyesinde iken, bu 20 sigaralık bir pakette toplamda 28,5 TL'ye denk geliyor. Eğer beklendiği gibi yüzde 20'lik bir vergi artışı yapılırsa, bu rakam 34,2 TL seviyesine kadar yükselecek. Ek olarak, mevcut ek maktu vergi 4,8 TL iken, yüzde 20'lik bir artış sonrasında 5,8 TL seviyesine ulaşmış olacak.

Bu hesaplamalar doğrultusunda, sigaranın perakende satış fiyatının 60 TL'nin altında kalmayacağı, en ucuz sigaranın 66 TL’ye çıkması tahmin ediliyor.