AK Parti'den yeni asgari ücret açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, asgari ücrete ikinci kez zam taleplerine ilişkin "Asgari ücretli kardeşlerimizin durumu ele alınacak" dedi. 3600 ek gösterge hakkında da Akbaşoğlu, "Bu yılın yarısına kadar 3600 ek göstergeyle ilgili kanuni düzenlemenin çıkacağını ifade etmek isterim" dedi. 

SİYASET 30.03.2022, 20:55 30.03.2022, 21:09
AK Parti'den yeni asgari ücret açıklaması

MUHAMMET EMİN AKBAŞOĞLU: "ASGARİ ÜCRETLİLERİN DURUMU ELE ALINACAK"

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Akbaşoğlu, memur, emekli maaşları ve asgari ücret ile ilgili çalışmalara ilişkin şu açıklamayı yaptı:

"Asgari ücretle ilgili de inşallah değerlendirmeler yapılarak inşallah 1 Temmuz'da memur ve emeklilerimize biliyorsunuz bir maaş artışı söz konusu olacak. Hem enflasyon artı yüzde 6 ilave bununla beraber bir refah payını da içine alacak şekilde temmuz ayında memur ve emeklilerimize bir maaş düzenlemesi yapılacak. Bu bağlamda asgari ücretli kardeşlerimizin durumu da ele alınacak… Hakikaten 3600 ek göstergeyle ilgili ilk somut düzenlememizi bir kariyer mesleği olarak nitelendirdiğimiz öğretmenlerimizle ilgili kanuni düzenlemede zaten ele aldık. Bunun 1.1.2023’ten itibaren geçerli olacağını öğretmenlerimize 3600 ek gösterge uygulanacağını hükme bağladık. Aynı şekilde bu yılın ilk yarısına kadar İnşallah 3600 ek göstergeyle ilgili kanuni, düzenlemenin çıkacağını buradan ifade etmek isterim. Temmuza kadar bunu mutlaka çıkaracağımızı net bir şekilde ifade ediyorum.

Beş adım atacağımızı kasım ayındaki toplantımızda ifade etmiştik. Bir, dedik ki ‘Aralık 15'ine kadar inşallah asgari ücretle ilgili düzenlemeyi yapacağız. Daha sonra memur ve emeklilerle ilgili düzenlemeleri yapacağız. 3600 ile ilgili düzenlemeyi yapacağız.’ Dördüncü adımla ilgili olarak da sözleşmeli personeller. Belediyelerdeki çalışanlarımız da dahil olmak üzere sözleşmeli personelle ilgili meseleyi halledeceğiz. Ve beş, EYT'li kardeşlerimizle ilgili meseleyi inşallah 2022 yılı içerisinde bununla ilgili ne yapacağımızı Çalışma Bakanlığı'mız ile kamuoyuyla paylaşacağız. Bu beş adımı atacağımızı ifade etmiştik. Şimdi üçüncü adım çalışmalarını yapıyoruz. Ne söz verdiysek bunları yerine getirdik ve getireceğimizden de kimsenin şüphesi bulunmasın diyorum.”

Yorumlar (0)
6
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak 03:45
Güneş 05:31
Öğle 13:00
İkindi 16:54
Akşam 20:18
Yatsı 21:57

Gelişmelerden Haberdar Olun

@