Eskişehir Milletvekili Çakırözer TBMM'de gündeme getirdi

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, TBMM Genel Kurulu'nda gündeme getirdi...

banner265
SİYASET 20.11.2020, 13:45
Eskişehir Milletvekili Çakırözer TBMM'de gündeme getirdi

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Eskişehir’de 149 noktada yaklaşık 70 bin hektarlık alanda yapılacak maden arama ihalelerine TBMM Genel Kurulu’nda tepki gösterdi. Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşmeleri sırasında konuşan Çakırözer, “Madencilik eğer çevreye, doğaya, insan sağlığına, tarıma zarar vermiyorsa ülkemize yararlıdır. Ama ihaleye çıkılan ruhsat alanlarına baktığımızda verimli tarım alanları, meralar görüyoruz. Eskişehir’de köy kahvesi ile mezarlık bulunan arizler için bile ihaleye çıkılacak. Mezarlıkta da maden aranır mı?” dedi. Çakırözer, maden ihaleleri karşısında Eskişehirlilerin direneceğini söyleyerek, “Yüz binlerce Eskişehirli olarak Türkiye'nin en verimli ovası, ülkenin buğday ambarı Alpu Ovası'na termik santral yapılmasına nasıl direndiysek şimdi tarım alanlarına yapılacak madenler için de sonuna kadar direneceğiz. Eskişehirliler verimli toprakları, temiz havası, merası için mücadeleyi sürdürecek” diye konuştu. 

“MADEN İHALELERİNİ DEĞİL, ESNAFI, EMEKÇİYİ KONUŞALIM”
Çakırözer, “Salgınla mücadele döneminde bizim burada esnafımıza, emekçimize, sağlıkçılarımıza, yurttaşımıza nasıl destek vereceğimizi konuşmamız gerekirdi. Ama biz enerji şirketlerine, maden şirketlerine daha fazla kıyak, daha fazla destek nasıl verilir onu konuşuyoruz. Bakın, sadece 2019 yılında 4 milyon abonenin 2,4 milyar lira borcu için vatandaşların elektriklerini gözünü bile kırpmadan kesti bu şirketler ama iş kendi borçlarını devlete ödemeye gelince aynı titizlik yok maalesef” dedi. Çakırözer, “Türkiye’nin dört bir yanında göz yumduğumuz bu ihaleler nedeniyle Kaz Dağları'ndan Doğu Karadeniz'e her yer maden sahası oldu. Yeni maden ruhsatı verilecek şehirler arasındaki Eskişehir'imizde 149 noktada yaklaşık 70 bin hektarlık bir alan için ihaleye çıkılıyor” dedi.

Eskişehir’in en verimli ovalarından Alpu Ovası’na termik santral yapılmak istendiğini söyleyen Çakırözer, "Geçtiğimiz yıllarda bu kürsüden ısrarla ‘Verimli topraklarımızı, temiz havamızı, suyumuzu zehirlemeyin’ dediğimiz Anadolu'nun tahıl ambarı Alpu Ovamız yine kapsam içinde. Sadece Alpu değil, dünyanın en güzel kirazlarının yetiştiği Mihalıççık ilçemizin Sazak ve Saray; İç Anadolu'nun Akdeniz'i, Antalya'sı dediğimiz Sarıcakaya'mız; Sivrihisar'ımızın Narlı ve Demirciköy mahalleleri; süt diyarı Beylikova'mız; Sivrihisar; Mihalgazi ve Tepebaşı'nda onlarca alanda ihaleye çıkılıyor. Tüm bu verimli ovalar, bahçeler delik deşik edilecek. Mesela, sadece Beylikova'mızın Süleymaniye köyü civarında yüz binlerce ağaç kesilecek, nesli tükenmekte olan kızıl geyikler yok olacak" dedi. 

"MEZARLIK DAHİ VAR"
Çakırözer,  maden araması için ruhsat ihalesi verilmek istenen alanların verimli tarım alanları ve meralar olduğunu söylerken, “O davalara sunulan belgelerde çok çarpıcı araştırmalar var. Eskişehir Büyükşehir Belediyemizin incelemelerinden öğreniyoruz ki Eskişehir'imizdeki on binlerce hektarlık bu araziler içinde mera, orman ve tarım arazilerinin yanı sıra köy kahvesi var, fidanlık var, hatta mezarlık dahi var.  Hadi verimli topraklarımızda, ovalarımızda, ormanlarımızda maden arama ruhsatları için ihalelere çıktığınızı gördük ama soruyorum sizlere: Mezarlıkta maden aranır mı? Çevreye bu kadar zarar vereceği, tarım ve hayvancılığı yapılamaz hâle getireceği, bölgenin genel anlamda büyük gelir, büyük toprak, her türlü tarımsal üretim bağlamında büyük kayıplara uğrayacağı biline biline bu ihalelerde neden ısrar ediyorsunuz” diye konuştu. 

“O BÖLGEDE KUŞ UÇMUYOR, OT BİTMİYOR”
Eskişehir’in Sivrihisar ilçesi Kaymaz Mahallesi’nde  TMSF yönetimindeki Koza Altın Madeni şirketi tarafından yaşam alanlarının dibine ikinci siyanürlü atık havuzu yapıldığını belirten Çakırözer, “Devlet eliyle, yaşam alanlarının dibine siyanür göleti yapılır mı? Yapılıyor. Daha işin başında Sivrihisarlılar direndi; kimse dinlemedi, altın madeni kuruldu. Şimdi gidin, bakın bu bölgeye; kuşlar, böcekler yaşamıyor, insanlar hayvanlarını besleyemiyor, bölgede ot bitmiyor” dedi. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Eskişehir Yunus Emre Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Refik Pehlivan'ı Başarılı Buluyor musunuz?
Eskişehir Yunus Emre Esnaf Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Refik Pehlivan'ı Başarılı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@