Kadın güreşinde hedef daha fazla şampiyon çıkartmak

- Türkiye Güreş Federasyonu Asbaşkanı ve Kadın Milli Takım Sorumlusu Çakır: "Dünya şampiyonu çıkartığımız Yasemin Adar var. 23 Yaş Altı'nda Evin Demirhan'ın dünya şampiyonluğu bulunuyor. Gençlerde ve yıldızlarda Avrupa'da madalya alan sporcularımız var" - "Nasıl bazı müesseselerin adına kadın voleybol, kadın basketbol takımlarımız varsa güreş de kendini bu şekilde ispatlarsa, dünyada daha fazla şampiyon çıkaracağımıza inanıyorum"

SPOR 22.02.2018, 12:17
Kadın güreşinde hedef daha fazla şampiyon çıkartmak

TEKİRDAĞ (AA) - MESUT KARADUMAN - Türkiye Güreş Federasyonu Asbaşkanı ve Kadın Milli Takım Sorumlusu Mustafa Çakır, kadınlarda son yıllarda çok önemli başarılar kazandıklarını belirterek, "Daha fazla şampiyon çıkaracağımıza inanıyorum." dedi.

Mustafa Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kadın güreş takımının 20 yıl önce kurulduğunu ve son 4 yılda çok önemli başarılar elde eden sporcuların yetiştiğini söyledi.

Çakır, kadın güreşinde şu anda altyapıda 44 takım bulunduğunu, takımların minikler, yıldızlar ve gençlerde çok iyi seviyede olduğunu aktararak, "Kadın güreş takımımız 20 yıl önce kuruldu. Son 4 yıla kadar Avrupa'da ve dünya şampiyonlarında önemli dereceler alamıyorduk. Son dört yıldır takımımız yerine oturdu. Bazı çevreler tarafından kadınların güreş yapması yadırganıyor. Vatandaşlar neyin ne olduğunu tam olarak bilmiyor." diye konuştu.

Türkiye'nin güreş branşında Avrupa'da ilk üçte olduğunu vurgulayan Mustafa Çakır, "Dünya spor camiası bir kural koymuş, o yüzden kadın güreş takımımız kuruldu. Kadın sporcu olmadığı takdirde uluslararası müsabakalara katılma şansımız yoktu. Bu yüzden Ahmet Ayık'ın federasyon başkanlığı yaptığı dönemde kadın güreş takımı kuruldu. Türkiye'de bütün branşlarda kadın sporcularımız var. Güreşte olmasını bazı insanlar hazmedemiyor. Dünya şampiyonu çıkartığımız Yasemin Adar var. 23 Yaş Altı'nda Evin Demirhan'ın dünya şampiyonluğu bulunuyor. Gençlerde ve yıldızlarda Avrupa'da madalya alan sporcularımız var." ifadelerini kullandı.


-"Daha fazla şampiyonlar çıkaracağımıza inanıyorum"


Türkiye'nin uluslararası arenalarda son yıllarda aldığı başarılı sonuçlarla güreşte adını duyurduğunu dile getiren Çakır, şunları kaydetti.

"Osman Aşkın Bak bakanımızın federasyon başkanlığı döneminde, 'yurt dışında güreşte tecrübeli ülkelerle ikili kamplar yapalım' diye öneride bulunmuştum. O zaman dünya güreşinde söz sahibi olan ülkeler selam bile almıyordu. 'Bakarız, ederiz' şeklinde söylemlerde bulunuyordu. Bizleri kendilerine denk görmüyorlardı. Çünkü bize verebilecekleri bir şeyler vardı ama bizden alacakları bir şey yoktu. Şimdi Kanada, İsviçre, Bulgaristan gibi ülkeler bizden medet ummaya başladı. 'Ne olur güreşi bize de öğretin' diye. Nasıl bazı müesseselerin adına kadın voleybol, kadın basketbol takımlarımız varsa güreş de kendini bu şekilde ispatlarsa dünyada daha fazla şampiyon çıkaracağımıza inanıyorum."


Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Namaz Vakti 20 Mayıs 2022
İmsak 03:47
Güneş 05:32
Öğle 12:59
İkindi 16:54
Akşam 20:17
Yatsı 21:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@