Emekli maaşlarına yapılacak Temmuz zammı için geri sayım başladı. Enflasyon verileri ve refah payı beklentisi, zam oranını belirleyecek en önemli faktörler olarak öne çıkıyor.

Uzmanlar, refah payı ile birlikte emeklilerin maaşlarına yüzde 25-30 oranında bir zam yapılabileceğini öngörüyor.

Özgür Özel'den asgari ücret ve emekli zammı tepkisi: 2 ay sonra hemen seçim olsun Özgür Özel'den asgari ücret ve emekli zammı tepkisi: 2 ay sonra hemen seçim olsun

Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem, "SSK, BAĞ-KUR emeklilerine yüzde 25-30 civarında enflasyon artışı; memurlar ve memur emeklilerine ise yüzde 20-25 bandında bir toplu sözleşme ve enflasyon artışı öngörülüyor." dedi.

Uzmanlar, refah payının da verileceği görüşünde birleşiyor. Erdem, "Refah payı uzun zamandır uygulanıyor zaten. Muhtemelen 10-15 puanlık refah payı bekliyorum" şeklinde değerlendirdi.

Eğer tahminler gerçekleşirse, Temmuz ayında SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine yüzde 26 zam ve yüzde 15 refah payı verilirse, 10 bin lira olan emekli maaşı 14 bin 490 liraya, 15 bin lira olan emekli maaşı 21 bin 735 liraya, 20 bin lira olan emekli maaşı ise 28 bin 980 liraya çıkacak.

Memur emeklileri de beklentilere göre yüzde 20 seviyesinde zam alacak. Aynı orandaki refah payı memur emeklisinin maaşına eklendiğinde, memur emeklileri ile diğer emekliler arasındaki farkın kapanması bekleniyor.

Hükümetin, SSK, BAĞ-KUR ve memur emeklileri arasındaki farkı kapatmak için benzer bir formül üzerinde çalıştığı belirtiliyor.