Aksaray’ın Altınkaya köyünden Osman Atak, "Bizim köylünün toplamda 3-4 milyon kadar alacağı var. 100 bin alacağı olan da var, 50 bin alacağı olan da var, en kötü 10 bin lira alacağı olan da var. Bunun yekununda 3-4 milyon alacağımız var" dedi.

Aksaray’ın merkez ilçesine bağlı Altınkaya köyünde besicilik yapan köylüler, kendilerinden süt toplayan M.A. isimli şahsın süt paralarını ödemeden kaçtığı gerekçesiyle jandarma karakoluna giderek ifade verdi ve M.A.’dan şikayetçi oldu. Altınkaya köyünde yaşayan Osman Atak, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"PARALARIN İADE EDİLMESİNİ İSTİYORUZ"

"Altınkaya köyünde hayvancılık ve çiftçilik yapıyoruz 7-8 senedir M.A. isimli sütçü ile çalışıyoruz. Sütümüzü bu arkadaşa veriyorduk, son iki aylık süt paramızı vermedi. Zaten bir ay geriden geldiği için 45-46 günlük bir süt parası alacağımız var. Altınkaya'da milletin parasını vermeden kaçtı. Yetkili kişilerden, bu şahsın bulunup köyümüzde mağdur olan çiftçilerin, hayvancılıkla uğraşan bu arkadaşların, mağdur vatandaşların bir an önce parasının iade edilmesi istiyoruz. Bu zaten 2-3 aydır belli etmişti ama biz fark edemedik. Son 3-4 gün içerisinde milletten para almış, çek kırdırmış, dediklerine göre 30-40 milyon kadar parayla kaçmış.

"BİR TOSUNCUK VAKASI DA BİZİM KÖYDEN ÇIKTI"

Bir tosuncuk vakası da bizim köyden çıktı. Köyde en kötü süt parası alacağı olan, bir ton süt verse 10 bin lira. İki ineği, bir ineği olanın 10 bin lira alacağı var. Zaten süt parası yemi kurtarmıyor, bir de böyle olunca millet zaten borçlu. Yarın çarşısı, pazarı var; adam sütçüye güvenip yarın belki pazara gidecek parası yok. Akşam arkadaşımın bir tanesi aradı, 'Ben yarın doktora gidecektim, param yok' diyor. Ne yapalım biz şimdi? 80-90 müşterisi var. Kooperatif değil bu, şahıs. Aksaray Süt Birliği’ne kayıtlı. Buradan Aksaray Süt Birliği’ne de duyuruyoruz; biraz ilgilensinler, bu adamı bulsunlar. Zaten 12’nci ay faturasını da ödememiş. Aslında bizim muhatabımız Süt Birliği. Savcılık artık nasıl yapar, nasıl eder bilmiyoruz. Başka firmalara, Ortaköy'de iki tane süt firmasına veriyordu bizim sütümüzü. O iki firma da akşam buradaydı, onların da alacağı var. Aksaray’da çeşitli esnafın da alacağı varmış, bizim kulaktan duyduğumuz. Tefecilerden takıntı yapmış, patlamış en sonunda gitti.

"KÖYLÜNÜN TOPLAMDA 3-4 MİLYON ALACAĞI VAR"

Bizim köylünün toplamda 3-4 milyon kadar alacağı var. 100 bin alacağı olan da var, 50 bin alacağı olan da var, en kötü 10 bin lira alacağı olan da var. Bunun yekununda 3-4 milyon alacağımız var. Sütçünün yanında çalışan arkadaşlar arabayı evinin önüne getirmiş, en son pazartesi sabah sütü topladıktan sonra. Bunun Aksaray’da bir damadı var, damadı gelmiş, arabayı alıp götürmüş. Köylü de ‘Arabayı aldı götürdü’ deyince anlamış. Yoksa bir hafta anlamazdık biz bu adamın kaçtığını. Yurt dışına kaçmıştır büyük bir ihtimalle, Türkiye’de olsa duyulur. Tabii suç duyurusunda bulunacağız, hakkımızı arayacağız. Herkesin alacağı bir meblağı var ama nasıl yaparız, nasıl ederiz bilmiyorum. Bu şekilde yapması iyi olmadı. Daha önce de bizim köyde iflas eden sütçüler oldu ama onlar kaçmadı. 10 liraysa 5 lira verdi, helalleşti. Borcunu ödedi. Onlar da hâlâ köyün içinde ama bunun gibi yapmadılar. Bu, parasını aldı, voleyi vurdu."