Eskişehir’de  Uzay Fotoğrafçılığı ile ilgilenen ve ilk Türk Astronot Alper Gezeravcı’yı taşıyan Uluslararası Uzay İstasyonu’nu (ISS) dolunay önünden 0,6 saniyelik geçişini görüntüleyen Uygar Mitat, “Uzaydan o bizim fotoğrafımızı çekiyor şu an bizde dünyadan onun fotoğrafını çekmiş olduk” dedi.
Eskişehir’de yaşayan ve uzay fotoğrafçılığı meraklısı olan Uygar Mitat, kurduğu teleskop ile gezegenlerin ay ve gezegenlerin fotoğrafını çekiyor. Mitat, 24 Ocak günü gece saatlerinde, ilk Türk Astronot Alper Gezeravcı’yı taşıyan  ISS dolunay önünden geçerken görüntüledi. Sadece 0,6 saniyelik geçiş videosunu kaydedebilmek için günler önceden plan yapıp, 3 saat önce de hazırlıklarına başlayan Uygar Mitat, amacına saat 22.37’de ulaştı. İlk Türk astronotu taşıyan uzay istasyonunu görüntülemenin çok gurur verici olduğunu söyleyen Mitat, Alper Gezeravcı’yla tanışmak istediğini belirtti.
Günler öncesinden 0,6 saniyelik geçiş için günler öncesinden plan yaptığını belirten Uygar Mitat, “Yaklaşık 5 yıldır Derin Uzay Fotoğrafçılığı ile ilgileniyorum. Ülkenin çeşitli karanlık bölgelerinden, uzayın derinliklerindeki galaksileri, bulutsu yapıları fotoğraflıyorum ve normal şartlarda, bir fotoğraf için 5-10 gece çekim yapmam gerekiyor. Bu 10 gecelik emek sonrasında bir fotoğraf ortaya çıkıyor. Ama bu sefer farklı bir çekim olduğu için 0,6 saniyede ayın önünden geçen Uluslararası Uzay İstasyonu’nu fotoğrafladım. Uzak istasyonunu tam olarak ne zaman ayın geçeceğini biliyorduk. Günler öncesinden bunun için plan yaptık ve ben çekimden 3 saat önce o bölgeye giderek teleskobumu hazırlamaya başladım. Tüm aksiliklere rağmen saat 22.37’de geçecekti. Saat 22.30 civarı tüm ayarlamaları bitirmeyi başardım. Ve o 5 dakika süre bekleyerek tam 22.37’de fotoğrafı, daha doğrusu videoyu çekmeyi başardım. Tabii sosyal medyada bu görüntüler çok kişi tarafından paylaşıldı. Sadece benim hesaplarımda değil, onlarca farklı hesapta görüntüler paylaşıldı. Yaklaşık 6-7 milyon kullanıcıya görüntülerin ulaştığını düşünüyoruz. Tabii bu fotoğrafın kıymeti, uluslararası uzay istasyonunda o an Alper Gezeravcı’nın ilk astronotumuzun olması. Uzaydan o bizim fotoğrafımızı çekiyor şu an bizde dünyadan onun fotoğrafını çekmiş olduk. Benim için ölümsüzleştirilebilecek bir andı açıkçası. Ve yakalayabildiğim için çok mutluyum” dedi.