Tarım ve Orman Bakanlığı, Kurban Bayramı öncesi il içi ve iller arasında artması beklenen kurbanlık hayvan sevkleri öncesi uyulması gereken kuralları duyurdu.

Kurban Bayramı'na sayılı günler kala Tarım ve Orman Bakanlığı, alınan önlemleri kamuoyuyla paylaştı.

Bakanlık, bulaşıcı ve salgın hayvan hastalıklarının kontrol altına alınması ve ortadan kaldırılması amacıyla yoğun çalışmalar yürütürken, bu çerçevede önlemler de belirlendi.

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte ülke içinde hayvan hareketlerinde artış olması bekleniyor. Bulaşıcı hastalıkların yayılmasının önlenmesi ve hastalıksız bölgelerin korunması adına Tarım ve Orman Bakanlığı, ilgili kurum ve kuruluşlara uyulması gereken kuralları belirledi ve bildirimlerde bulundu. Kontrol ve denetimler artırıldı.

Kaçak hayvan hareketlerinin engellenmesi için, ilgili bakanlıklar, kurum ve kuruluşlar ile iş birliği halinde kurbanlık hayvan sevkinin yoğun olduğu yol güzergahlarında kontrol ve denetimler artırıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kurbanlık hayvanların sevki ve satışında uyulması gereken kurallar şu şekilde belirlendi:

Salgın veya bulaşıcı hayvan hastalığı bulunan, kayıt altına alınmamış, kulak küpesiz sığır cinsi hayvanlar için pasaport, koyun ve keçi türü hayvanlar için ise nakil belgesi bulunmayan hayvanların sevklerine, alınıp satılmalarına ve kesilmelerine izin verilmeyecek.

O meslek grubunda çalışanlar dikkat! Çalışma saatleri yeniden düzenlendi! O meslek grubunda çalışanlar dikkat! Çalışma saatleri yeniden düzenlendi!

Hayvan refahının sağlanması için nakil vasıtalarına aşırı yüklenmeyecek, hayvanların nakliye sırasında yaralanma veya gereksiz yere acı ve ıstırap çekmelerine neden olabilecek nakil vasıtaları ile sevklerine izin verilmeyecek.

Kurbanlık olarak sevk edilecek hayvanların resmi veteriner hekimler tarafından muayene ve gerekli kontrolleri yapılacak. Sağlıklı olduğu tespit edilen hayvanlar için veteriner sağlık raporu düzenlenerek iller arası nakle izin verilecek.

Kurbanlıklar, hastalığın görüldüğü bölgelerde Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının taşıyıcıları olan keneler yönünden detaylı bir şekilde muayene edilecek ve gerekli tedbirler alındıktan sonra sevk edilecek.

Kurbanlık hayvanlar, belirlenen satış yerlerinde ve özel kurbanlık kesimi yapılacak işletmelerde alınıp satılabilecek. Önceden belirlenen yerlerin dışında kurbanlık hayvan alım ve satımlarına müsaade edilmeyecek.

Trakya bölgesinin şap hastalığından arınmışlık statüsünün devamı açısından, İstanbul’un Avrupa yakasında belirlenmiş hayvan satış ve kesim yerleri dışında, bu bölgeye şap ve koyun-keçi vebası hastalığına duyarlı hayvan sevklerine izin verilmeyecek.

Gebe veya damızlık niteliği taşıyan dişi hayvanların kesimine izin verilmeyecek.

Kurbanlık satın alınırken hayvanların sağlıklı ve hayvan kayıt sistemine kayıtlı olmasına dikkat edilmesi büyük önem taşıyor. Kulak küpesi, veteriner sağlık raporu/hayvan pasaportu/nakil belgesi bulunan, öncelikle erkek ve yaşını doldurmuş hayvanların kurbanlık olarak seçilmesi öneriliyor. Gebe veya damızlık niteliği taşıyan dişi hayvanların kurbanlık olarak seçilmemesi gerekiyor.

Bu çerçevede, gebe veya damızlık niteliği taşıyan dişi hayvanların kurbanlık hayvan satış yerlerine girişlerine ve kurbanlık olarak kesimlerine izin verilmeyecek.

Kurbanlık hayvan satış yerlerinde bulaşıcı ve salgın hastalık ya da sebebi belli olmayan hayvan ölümleri görüldüğünde, ilgili ve yetkili kişiler tarafından bölgenin mülki idare amiri veya tarım ve orman il/ilçe müdürlüklerine bildirilmesi gerekiyor.