Uzman doktor uyardı; Son günlerde ciddi bir artış var! Uzman doktor uyardı; Son günlerde ciddi bir artış var!

Dünya Sağlık Örgütü Sözcüsü Margaret Harris, son dönemde yeni varyantlar nedeniyle Covid-19 vakalarında yaşanan artış, bu durumun etkileri ve DSÖ'nün ülkelerden beklentilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Covid-19 vakalarında artış yaşandığını anımsatan Harris, "Vaka artışlarıyla beraber ölen kişi sayısında bir artış yaşanmaması iyi bir haber. Henüz hastanelerin de ağır hastalarla dolu olduğunu görmüyoruz ancak artan vaka sayısından kesinlikle endişeliyiz. Covid-19'un değişimi hakkında düzenli raporlama yapan ülkeler, yapmayanlardan daha az endişeli olmalı" ifadelerini kullandı.

DSÖ 17 Ağustos'ta Covid-19'un "BA.2.86" varyantının statüsünü, taşıdığı çok sayıdaki mutasyon nedeniyle 'gözlem altındaki varyant' olarak güncellemişti. DSÖ'nün şu anda 3 'izlenmesi gereken' ve 7 'gözlem altındaki' Covid-19 varyantını takip ettiği de belirtilmişti.

BA.2.86 hakkında "şu anda çok sınırlı bilgi" olduğuna dikkat çeken DSÖ, ülkeleri Covid-19 vakalarının gözetim ve sıralamasına devam etmeye çağırdı.