Tepebaşı Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi Ali İnci geçtiğimiz günlerde, “Batıkent mahallesinde hep 4 katlı olarak izin verilmiş yerlerin ortasında iki tane ada var. Buraya 5 kat izni veriliyor. Bizce bu durum haksızlıklık. Herkese 4 kat izni verirken neden bu 2 adaya 5 kat izni veriyorsunuz. Bu uygulamayı yeni bir alana verseler bir sorun yok ama etrafı 4 katlı binalarla çevrili bir yere bu izni verirseniz bir sıkıntı var demektir. Bu durum bir haksızlık. TMMOB Mimarlar Odası Eskişehir Şubesi de bizimle aynı görüşte. Böyle olmamalı diyorlar. Tepebaşı Belediyesi bu konuda mahkemeli olacaktır" açıklamasını yapmıştı

İstikbal Gazetesi'nden Ceren Kenar'a konuşan Eskişehir Mimarlar Odası Başkanı Didar Duygu Altuntaş da konu ile alakalı olarak şu ifadeleri kullandı:

“Biz mevzuattan dolayı itiraz etmiştik. Mevzuatta bunun aykırı olduğu yazılıyordu. Biz de itiraz dilekçemizde mevzuata uygun olmadığını bildirdik. Mevzuata aykırılığı, mevzuat yönetmeliklerdeki kat yükseklikleri değişti. Bu kat yükseklikleri yeni yönetmeliğe göre, ‘kat kazanımı sağlanamaz’ diye bir ifade var. Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğindeki belli başlı mevzuat ilkelerine aykırılığı olduğundan dolayı böyle bir şey düzenlenemez dedik. İstenilen yüksekliği, otopark alanı olarak verilen yükseklik dahil edilerek bu kat hakkı ortaya çıkıyor. Normalde ayrık nizam bir yer olduğu için 2,20 su basman zorunlu değil. Onu baz alıp böyle bir şey mantıklı değil. Kaldı ki direkt mevzuata aykırı bir durum.”