Of’ta mesleki yeterlilik sınavına giren oto galericilerine belgeleri teslim edildi

Of Ticaret ve Sanayi Odası, ikinci el motorlu kara taşıtı alım ve satımı yapan otomobil galericilerine yönelik olarak açtığı mesleki yeterlilik sınavında başarılı olanlara mesleki yeterlilik sertifikası verdi.Ticaret Bakanlığı tarafından...

TRABZON 19.10.2018, 09:25
Of’ta mesleki yeterlilik sınavına giren oto galericilerine belgeleri teslim edildi

Of Ticaret ve Sanayi Odası, ikinci el motorlu kara taşıtı alım ve satımı yapan otomobil galericilerine yönelik olarak açtığı mesleki yeterlilik sınavında başarılı olanlara mesleki yeterlilik sertifikası verdi.

Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci el motorlu kara taşıtı alım ve satımı yapan kişiler, satış müdürleri ve satış personeli için mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilmesinin ardından harekete geçen Of Ticaret ve Sanayi Odası 2 etap şeklinde yaptığı sınavlar sonucunda başarılı olan galericilere mesleki yeterlilik sertifikası verdi.

Sınav sonucunda başarılı olan ve mesleki yeterlilik belgesi alan işletmeler motosiklet, otomobil, arazi taşıtı, otobüs, kamyonet, kamyon ve lastik tekerlekli traktör niteliğindeki kara taşıtlarının alım ve satımını yapabilecek.

Konuyla ilgili Of Ticaret ve Sanayi Odası’nın yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yasanın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren İl Ticaret Müdürlükleri Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan işletmelere yetki belgesi vermeyecek. Noterler, mesleki yeterlilik belgesi ibraz etmeyenlerin alım- satım işlemlerini gerçekleştirmeyecektir. Belediyeler, mesleki yeterlilik belgesi ibraz etmeyen işletmelere ruhsat vermeyecektir. Mevcut ikinci el motorlu kara taşıtı alım satımı yapanlar, sektöre yeni girecek girişimciler için; firma sahibi, şube var ise şube müdürü, pazarlama ve satış personelinden en az bir kişi mesleki yeterlilik belgesi almak zorundadır. Firma sahipleri veya şube müdürleri Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5, Pazarlama/Satış Personeli ise Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Seviye 4 Belgesi almalıdır. Yetki belgesi, 5 yılda bir yenilenecektir. Aynı şekilde Mesleki Yeterlilik Belgeleri de 5 yılda bir yenilenecektir. Yetki belgesi, ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan işletmenin bulunduğu yerdeki İl Müdürlüğü tarafından verilecektir. Yetki belgesi veya mesleki yeterlilik belgesi yerine geçen bir belge bulunmamaktadır.”

Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak 03:45
Güneş 05:31
Öğle 13:00
İkindi 16:54
Akşam 20:18
Yatsı 21:57

Gelişmelerden Haberdar Olun

@