Türkiye'de son 10 yılda kurak yıllar yaşanırken, kuraklıkların şiddetleri ve süreleri de uzamaya başladı.

Küresel iklim krizi tatlı su kaynaklarını tehdit ediyor. Her geçen yıl azalan yağışların yanı sıra artan kuraklık riskine karşı suyun verimli kullanımı hayati önem taşıyor.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, 2030'da Türkiye'de kişi başına düşen yıllık su miktarının 1.313 metreküpten 1.000 metreküp altına düşeceğini dile getirdi.

çeşme su şebeke su

Bakan Yumaklı, "Sadece 6 yıl sonra ülkemiz su kıtlığı çeken ülkeler sınıfına girecek" dedi. Yine 6 yıl sonra; nüfusun yarısının; sulu tarım alanlarının ise yaklaşık yüzde 80'inin su yetersizliği tehlikesiyle karşı karşıya kalacağına dikkat çeken İbrahim Yumaklı, "Artık su kaynaklarımız kısıtlı hale geldi. 2030 yılına geldiğimizde, nüfusun yüzde 10 artması, su kaynaklarının ise yüzde 20 azalması öngörülüyor" şeklinde konuştu.

İbrahim Yumaklı belediyelerin su kayıplarını azaltmalarını ve alternatif su kaynakları kullanmaları gerektiğini belirtti. Türkiye'de son 10 yılda kurak yıllar yaşanırken, kuraklıkların şiddetleri ve sürelerinin de uzamaya başladığına dikkat çeken Tarım Bakanı, şunları söyledi: "Ekim'de sona eren 2023 su yılında, yağışlar yüzde 6 düştü. En fazla azalma yüzde 25 ile Marmara Bölgesi'nde kaydedildi.

eski su zammı şebeke suyu çeşme suyu