Eskişehir'de Şüpheli Şahıslara Yönelik Denetim Eskişehir'de Şüpheli Şahıslara Yönelik Denetim

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Haluk Hüseyin Gürsoy ve Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Eray Atalay hastanede uygulanmaya başlanan "Korneal Çapraz Bağlama Tedavisi" hakkında açıklamalarda bulundu.

 Prof. Dr. Haluk Hüseyin Gürsoy ve Doç. Dr. Eray Atalay, yaptıkları açıklamada şu ifadeleri kullandı; "Türkiye’de toplum temelli randomize bir örneklemle gerçekleştirilen ilk keratokonus prevalans çalışması niteliğinde olan tez çalışmasının da yürütüldüğü ESOGÜ Göz Hastalıkları Kliniği, keratokonusa yönelik tüm tanı ve tedavi imkânlarıyla donanımlı bir klinik olarak hastalarına hizmet vermeye devam etmektedir. Bu bağlamda, ülkemizde kamu hastanelerinde bir ilk olarak hem yatar pozisyonda hem de biyomikroskop altında korneal çapraz bağlama tedavisini mümkün kılan cihazın temin edilmesiyle birlikte korneal çapraz bağlama ünitesi de hem Eskişehir’den hem de çevre illerden gelen hastalarımızın hizmetine sunulmuştur”.

Prof. Dr. Haluk Hüseyin Gürsoy, "Keratokonus özellikle 18-30 yaş arası gençlerde sık görülen, gözün ön kısmını oluşturan saydam tabakanın (kornea) öne doğru bombeleşmesi ve incelmesi ile seyreden, her iki gözü birden etkileyebilen, ilerleyici görme kaybı yaratabilen bir hastalıktır. Keratokonusla ilişkili görme kaybı özellikle genç nüfusu etkilediğinden ciddi işgücü ve ekonomik kayıplara sebep olmaktadır. Hastalığın erken tespiti ile birlikte ilerleyici özelliğinin engellenmesi açısından korneal çapraz bağlama tedavisi ciddi önem taşımaktadır"ifadelerini kullandı.