Yüksek lisans tezini de büyük memeli yaban hayvanlarının tür tespiti ve popülasyon ekolojileri alanında yapan Doğa Fotoğrafçısı Emir Özay, Eskişehir merkezinden uzak bir bölgede iki vaşağı kurduğu fotokapanla görüntülerken, fotoğraf makinası ile de o anları fotoğrafladı. 

Yıllardır yaban hayatını fotoğraflayan Emir Özay şu ifadeleri kullandı; 

“Ülkemizin en güzel türlerinden birisi olan ve parstan sonraki en büyük yabani kedi türümüz olan vaşaklar ülkemizin nadir türlerindendir. Avrupa Yaban Hayatı Ve Yaşam Ortamlarının Korunması sözleşmesi gereği koruma altındaki bir türümüzdür. 

Eskişehir’deki olay ucuz atlatıldı; Bir mahalle elektriksiz kalabilirdi! Eskişehir’deki olay ucuz atlatıldı; Bir mahalle elektriksiz kalabilirdi!

Vaşaklarla ilgili doğru bilinen yanlışlar var. Küresel anlamda nesilleri tehlike altında değil. Fakat ülkemizde oldukça nadir görülen bir türdür. Ayrıca sıkıştırılmadıkları takdirde saldırmazlar ve çoğu zaman kaçmayı tercih ederler. Daha çok gececil olduklarından dolayı onları görmek çok zordur ormanın hayaletleridir. Ancak onlar kendilerini göstermek istediği zaman biz onları görebiliriz. Yapmış olduğum çalışma büyük memeli yaban hayvanları üzerine olmasına rağmen vaşaklara ayrı hayranlığım var. Vaşakların doğadaki rolleri çok önemli. Kemirgen nüfusunun kontrol altında tutulmasını sağlıyorlar. Vaşakların yeteri kadar tanıtılmadığını, bu sebepten dolayı insanların onlardan korktuğunu ve insanlarla olan yakın karşılaşmalarında, vaşaklar tarafından kötü sonuçlar ortaya çıktığını hayvanların vurulduğunu biliyoruz.”

VAŞAKLAR TEHLİKELİ MİDİR?

Genel olarak, vaşaklar insanlara genellikle tehlike oluşturmayan hayvanlardır. Ancak vahşi hayvanlarla herhangi bir etkileşime girmek her zaman özen ve saygı gerektirir. Eğer bir vaşakla karşılaşırsanız, sakin olmaya çalışın, ona yaklaşmamaya özen gösterin ve mümkünse uzaklaşmaya çalışın. Vaşakların insanlarla etkileşimi, türden türe ve bireysel davranış farklılıklarına bağlı olarak değişebilir. İnsanların vaşaklara yiyecek bırakmaması ve onları beslememesi önemlidir. Bu tür alışkanlıklar, vaşakların insanlara alışmasına ve daha fazla yaklaşmasına neden olabilir, bu da potansiyel olarak tehlikeli durumlar yaratabilir. Vaşaklar vahşi doğada avcıdırlar ve doğal davranışları gereği avlarını yakalarlar. Eğer insanlarla karşılaşırlarsa, genellikle kaçmaya çalışırlar. Ancak köşeye sıkıştıklarında veya kendilerini tehdit altında hissettiklerinde savunma amaçlı tepkiler verebilirler.