Ukrayna-Rusya savaşında, evi yakınında patlayan bombayla ağır yaralanan ve akciğerinin yüzde 40’ını kullanabilen 8 yaşındaki Arina Malenkova şifayı Eskişehir'de buldu.

Öğretmenler beyaz önlük değil gıda ve giyim yardımı bekliyor! Öğretmenler beyaz önlük değil gıda ve giyim yardımı bekliyor!

Ukrayna-Rusya arasındaki savaşta ağır yaralanan hastalarının tedavi sürecini anlatan Uzm. Dr. Türkan Tünerir, “Ukrayna’dan gelen 8 yaşında çok tatlı bir kız çocuğu. Ukrayna’da bomba parçasının isabet etmesiyle yaralanmış. İki kaburgası kırılmış. Gözüne, göğsüne, akciğerlerine ve koluna parçalar gelmiş, ağır yaralanmış. Akciğer kapasitesinin yüzde 60’ı maalesef kullanılamamış. Çocuğun ailesi Fizyomer’i duymuş. Bize geldiler. Geldiklerinde Arina’nın akciğer kapasitesi çok azdı. Yüzeysel solunum yapıyordu. Biz hastamıza 3 hafta günde üç saat fizyoterapi uyguladık. Kardiyo programları ve solunum egzersizleri yaptık. Havuz içinde egzersizler (Hidroterapi) yaptık. Hastamız günbegün akciğer kapasitesine yeniden kavuştu. Sağ kolu tamamen güçlenerek eski haline döndü. Derin soluk alıp vermeye başladı. Hem biz hem ailesi mutlu oldu” dedi.

Yakınlarında patlayan bombanın şarapnelleriyle ağır yaralanan 8 yaşındaki kızlarını Ukrayna’dan Eskişehir’e getiren ve aldıkları tedaviyle her geçen gün iyileşmeye şahit olduklarını belirten anne Maryna Malenkova, “Bomba düştükten sonra gelen parçalardan yaralandı. İnternette çok fazla rehabilitasyon merkezlerini aradık. Fizyomer’i bulduk. Her geçen gün yeni bir iyileşmeyle uyandık. Şu an her şey çok güzel. Her şeyden çok mutlu. Türkan Hoca ve Hüseyin Hoca’ya teşekkür ediyoruz. Arina’nın nefesi ve omuz hareketleri normale döndüğü için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Eskişehir'de aldıkları tedavi sonucu kızlarının iyileşmeye başladığını belirten baba Vitalii Malenkova, şu ifadeleri kullandı:

“Türkan hoca, Hüseyin Hoca ve bütün doktorlar ve çalışanlara teşekkür ediyorum. Arina’nın hayatının normale dönmesi, omuzunun, elinin gelişmesi ve solunum sıkıntılarının geçmesini hocalarımıza borçluyuz, onlara minnettarız. Bu uygulamayı yapanlarla çok gururlanıyoruz. İleride inşallah geri gelmek için çalışacağız.”