Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kırıkkale Delice ile Çorum arasında Yüksek Hızlı Tren Projesi'nin (YHT) gelecek yıl ihale edileceğini söyledi. Eskişehir  ve Çorum illeri bu proje ile birbirine bağlanmış olacak.

Çorum'un, Doğu-Batı ve Kuzey-Güney koridorlarında merkez konumunda bulunduğuna işaret eden Uraloğlu, "Delice-Çorum YHT projesinin ihalesini 2024 yılında yaparak, çalışmalara başlıyoruz inşallah. 120 kilometre uzunluğundaki Delice-Çorum Yüksek Standartlı Demiryolu'muzu tamamladığımızda, 250 km/saat tasarım hızına sahip Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Demiryolu'muz ile entegre olacak.

eskişehir-hızlı-tren-seferleri-kaldırıldı

Çift hatlı, elektrikli ve sinyalli bulunacak hattımızda hızlı tren seferleri düzenleyeceğiz. Hattımızın devreye girmesi ile birlikte 240 kilometre olan Ankara-Kırıkkale-Çorum arasında yaklaşık 3.5-4 saat süren ulaşım süresi, 1.5 saatten daha kısa olacak" diye konuştu.

Çorum'a Türkiye Yüzyılı'na yakışır bir yatırım kazandırdıklarının altını çizen Uraloğlu, Çorum-İskilip Devlet Yolu'nun 17.4 kilometre bölünmüş yol, 36.6 kilometre tek yol olmak üzere 51 kilometreden oluştuğunu söyledi. Uraloğlu, "Yolumuz; Çorum-Ankara Devlet Yolu'nu İskilip-Tosya bağlantısı ile TETEK güzergahına, İskilip-Bayat bağlantısı ile de Kastamonu-Çankırı-Kırıkkale Devlet Yolu'na bağlıyor. Bu güzergah, Delice-Kırıkkale-Ankara yönünde trafik yoğunluğu olduğu dönemlerde Orta ve Doğu Karadeniz'den Ankara yönüne alternatif yol olarak kullanılması bakımından oldukça önemli" diye konuştu.

yüksek hızlı tren