Araştırma sonucunda, Türkiye'deki 30 büyükşehir belediyesi arasından en yüksek puanları alan ve üniversite öğrencilerine en fazla hizmet sunan 10 büyükşehir belediyesi belirlendi. Sonuçlara göre ilk 10'a giren büyükşehir belediyeleri sırasıyla; İzmir, İstanbul, Ankara, Eskişehir, Mersin, Antalya, Bursa, Gaziantep, Adana ve Kayseri Büyükşehir Belediyeleri oldu.

Kemal Kılıçdaroğlu Yılmaz Büyükerşen'den önce Eskişehir'in çöl gibi olduğunu söyledi! Kemal Kılıçdaroğlu Yılmaz Büyükerşen'den önce Eskişehir'in çöl gibi olduğunu söyledi!

Hangi kriterlere bakıldı?
Raporda, üniversite öğrencisi sayısı, konut ve kiralık daire fiyatları, toplu taşıma hizmetleri ve ücretsiz Wi-Fi erişimi gibi faktörler göz önünde bulundurularak bir sıralama oluşturuldu. Ayrıca raporda sosyal hizmetler, burs imkanları ve öğrencilere sunulan kültürel etkinlikler de incelendi. Özellikle bu dereceye giren belediyelerin sosyal sorumluluk projeleri, genç nüfusa hitap eden spor tesisleri ve kent içinde düzenlenen sanatsal aktiviteler dikkat çekti.

Çalışma belediyeleri teşvik amacını taşıyor
Kamu Teknoloji Platformu tarafından hazırlanan rapor, Türkiye genelinde üniversite öğrencilerinin yaşam standartlarını yükseltmeye yönelik çalışmaları teşvik etmek ve belediyelerin bu konudaki başarılarını görünür kılmayı amaçlıyor. Çalışma aynı zamanda gelecekte daha etkili politikalar ve projeler geliştirmeye yönelik belediyeler için kıymetli bir rehber niteliği taşıyor.

“Yaşam kalitesini arttırmak adına önemli rol üstleniyorlar”
İlk 10’a giren büyükşehir belediyelerinin üniversite öğrencilerinin akademik başarılarına destek olduğunu ayrıca sosyal ve kültürel gelişimlerine de katkı sağlayarak yaşam kalitelerini artırmak adına önemli bir rol üstlendiğini belirten Kamu Teknoloji Platformu Başkanı Çağrı Işıklıoğlu, “Araştırma; öğrencilerin ulaşım, barınma, yemek, burs imkanları, kütüphane sayısı, internet erişimi, kültür-sanat etkinlikleri, çamaşırhane hizmetleri, staj imkanları, kariyer/istihdam merkezi olma gibi kriterler doğrultusunda kategorilere ayrılmıştır. Her bir kategoriye puanlama yapılarak, belediyelerin öğrenci dostu olma düzeyi belirlenmiştir” dedi.