Emeklilere 5 bin liralık ikramiye müjdesi yolda! Emeklilere 5 bin liralık ikramiye müjdesi yolda!

Gayrimenkul Uzmanı Rodi Kayım şu ifadeleri kullandı;

“Pandemiden sonra konut fiyatları Türkiye’nin tamamında 10’a katladı. 2020 yılında 300 bin liraya olan bir konut bugünlerde 3 milyona yükseldi. Kira fiyatları da bu durumdan etkilendi. 

İnşaat maliyetlerinde yükseliş sürüyor. Dolar yükseldikçe ev fiyatları da yükseliyor. İnsanlar bu gayrimenkullere ulaşamıyorlar. 2 milyon TL’lik konut kredi çektiğinizde ortalama 70 bin lira gibi aylık bir ödeme çıkıyor. Sizin bu parayı ödeyebilmeniz için aylık 120-150 bin lira gelirinizin olması lazım. Asgari ücret 11 bin 402 lira iken insanlar nasıl kredi çekip ev alsınlar. Artık Türkiye’de konut almak bir hayal oldu. Avrupa’da da konut krizi yaşanacak

Önümüzdeki günlerde üniversite okumak isteyen öğrenciler kiralık ev arayışına girecekler. Kiralık ev krizi daha da büyüyecek. İnsanlar ürettikleri konutu da satmakta zorlanıyor. Mevcut konutların alıcısı yok ama fiyatlar yükselmeye devam ediyor. Konut piyasasında gidişat kötü. 

Yüzde 25’lik sınırlama kesinlikle uyulmuyor. 1 yıllık peşin kira isteyip, tahliye taahhüdü isteyen ev sahipleri bile var. Kiracıları köşeye sıkıştırıyorlar. Mahkemelerde 100 bin kira tespit davası var. 50 bin de tahliye davası var. Mahkemelerimiz bunlarla ilgilenmek zorunda kalıyor. Ev sahipleri bize kızmasın ama bu konuda kiracılar mağdur. İnsanlar ev kiralarını ödeyemiyor. Faturalar yüksek. Bugün bir evden başka bir eve taşınmanın maliyeti çok yüksek. İki kira peşin vereceksiniz. Bir kira emlakçı komisyonu. Nakliye masrafı. Girdiğiniz eve de üç beş tadilat yaptırmanız lazım. Sorun çok büyük. Bunları da hesap etmek lazım. Allah herkesin yardımcısı olsun.”