Altın, dolar, euro, gümüş, borsa ve Bitcoin piyasalarında 1.000 TL'nin nasıl bir grafik izlediğini anlatan Mert Başaran, "Daha önce ciddi değer kaybı yaşayan gümüşün bir haftalık değerlendirmede yüzde 7’ye yakın bir artış gösterdiğini söyledi.

TGRT Haber’in ‘Para konuşalım’ programında, fonlara yatırım yapılması gerektiğini belirten Başaran, şemsiye fonlarının haftalık değişimine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Piyasayı düzenli olarak takip edemeyenlerin mutlaka fon üzerinden gitmelerini tavsiye ediyorum. Örneğin geçen hafta karma şemsiye fonlarda yüzde 2’ye yakın ciddi bir artış olmuş. Şemsiye fonlarının tümünü kapsıyor karma şemsiye fonları ve bu fonu yönetenler piyasanın şartlarına göre kimi zaman hisse senetlerine, kimi zaman başka varlıklara, kimi zaman faize, kimi zaman diğer madenlere yatırım yapıyorlar.

Sepetler bu açıdan çok önemli, sepeti kendiniz yapamıyorsanız fon sepeti kullanın. Böyle durumlarda iyi şirketlerin fonları seçilirse düzenli olarak normalin üzerinde bir getiri kazanç gerçekleşir. Çünkü iyi ve profesyonel yönetenler sizin yerinize yönetiyor. Geçen haftadan bu yana yaşanan yüzde 2’lik artış ayda yüzde 8’e denk geliyor. Bu da bir yılda neredeyse yüzde 100’e yakın bir kazanç elde edilmesi demek. Tabi profesyoneller için değil takipçisi olmayan çok fazla bilmeyen insanlar için bir tavsiyedir. İyi yönetilen fonlar, profesyonellerin eline bırakılıyor ve bu da küçük yatırımcının parasını enflasyona karşı en azından koruyabilmesini sağlıyor. Yatırımlar dikkatli yapılırsa kara da geçilebilir.”