Eskişehir’de yağışların artmasıyla birlikte tarım arazilerinde verim de arttı. Seyitgazi ilçesinde oğul veren arılar bir çam ağacının üzerinde ilginç görüntüler oluşturdu.

Eskişehir'de yağmur yağdı; Tramvay seferleri durdu! Eskişehir'de yağmur yağdı; Tramvay seferleri durdu!

Kurak geçen bir kış mevsiminin ardından etkili olan yağışlarla arıcılık normale dönüyor. Oğul döneminin gelmesiyle birlikte kraliçe arılar ile bazı işçi arılar kovanlarından ayrılarak üremeye çıkarken, Göcenoluk Mahallesindeki bir koloninin çam ağacının üzerinde yığıntı oluşturmasıyla ilginç görüntü meydana geldi. Arıcılık yapan vatandaş, bu sene arıların daha fazla oğula yüklendiği ifade ederken, oğul döneminin haziran ayının sonuna devam edeceği ön görülüyor.

Durumla ilgili bilgilendirmede bulunan mahalle sakini Nasuf Şükrü Yavuz, “Bu sene yağışın bol olması sebebiyle verimli çalışıyoruz. Herhalde bizim arılar fazlasıyla üremeye geçecekler, bayağı bir oğula yüklendiler. Kış sezonu kurak geçtiğinden dolayı arılardan fazla verim alamıyorduk. Baharın da düşmesiyle birlikte arılar güçlendi. Havalar kurak olunca çiçekler kuruma yapıyor ve arı bal toplayamıyor. Yoğun yağışlar bazı noktalarda olumsuz etkiler oluştursa da bizim yöremizde normal bir şekilde yağdığı için problem olmadı. Afet olduğu zaman çiçekler kırılıyor, toprağı ve otu tamamen süpürüyor. Ayrıca yağışlı havalarda arılar uçamıyor” dedi.