Diğer büyükşehirlerde Büyükşehir Belediyelerinin açtığı mezbahalar hizmet vermeye devam ederken, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin bu konuda hiçbir şekilde adım atmaması tepkilere neden oluyor.

AK Partili Meclis üyesi Orhan Durmuş geçtiğimiz günlerde "Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin mezbaha tesisinin olmamasını bir kez daha eleştiriyoruz. Hatırlanacağı üzere, Tarım İl Müdürlüğümüzden aldığımız rakamlara göre, şehrimizdeki hayvan varlığı sayılarını vererek, şehir merkezinde 1 adet ve ilçelerde de 3 adet olmak üzere toplamda, en az 4 adet mezbaha tesisi yapılması gerektiğini ifade etmiştik, bunu bir kez daha tekrarlıyoruz. Bu tesisin yapılması için, bir an önce yatırım programına alınmasını bekliyoruz." açıklamasını yapmıştı.

İYİ Partili Adnan Türkmen de, “Eskişehir gibi büyük bir şehirde kamuya ve belediyelere ait et mezbahasının olmaması şehrimiz açısından yadırganacak bir durumdur. Şehirde de sadece özel şahsa ait bir adet mezbaha hizmet vermektedir. Bu sorunun acilen yerel yönetimlerin öncülüğünde çözülmesi gerekmektedir” cümlelerini kullanmıştı.

Veterinerler Odası Başkanı önceki dönem başkanı Mehmet Kızılinler de defalarca mezbaha sorununa dikkat çekse de Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nden konu ile alakalı hiçbir açıklama gelmemişti.

Son olarak görüşlerini ifade eden Yenilik Partisi Eskişehri İl Başkanı Serkan Ortatepe de, “Yılmaz Büyükerşen 24 yıldır Eskişehir Büyükşehir Belediyesi başkanı olarak görev yapıyor ama mezbaha sorunu yokmuş gibi davranıyor. 24 yıldır bu problemle hiç ilgilenmedi. Eskişehir’in acilen bir mezbahaya kavuşması gerekiyor. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi mezbahanın yapılması için, bir an önce yatırım programına alması lazım” ifadelerini kullandı.