Eskişehir Büyükşehir Belediyesi duyurdu; Aracı ile trafiğe çıkacaklar dikkat!  Eskişehir Büyükşehir Belediyesi duyurdu; Aracı ile trafiğe çıkacaklar dikkat! 

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yılmaz Büyükerşen 7 ay geciken yeni Halk Ekmek Tesisi ile alakalı şu açıklamaları yaptı;

“Eskişehir Büyükşehir Belediyesi olarak yeni Halk Ekmek Tesisimizi çok yakın zamanda açacağız. Bugün gördüm ki; kapasitesi en az günlük 250 bin ekmek üretebilecek bu modern tesisle Eskişehirliler, acil durumlarda da ilave edilecek ünitelerle daha fazla ekmek ve diğer unlu gıda maddeleri üretilebilecek bir fırına sahip olacaklar. Hepinizin bildiğiniz üzere bundan önceki fırınımız çok küçük bir fırındı. Bizden önce başlanmış ve bir duvar örülerek çalışamaz hale getirilmişti. Oradaki makineleri hurdaya çıkararak yenilenen makinelerle bugüne kadar ekmek üretimini gerçekleştirdik. Bu tesis, eski tesisimize göre çok daha hijyenik, günün şartlarına uygun hatta batı Avrupa ülkelerinde görülen, ekmek üreten fabrikaları ve fırınlara paralel sağlık yapısında ve teknolojisi ile Eskişehir için çok iyi olacaktır. Piyasada diğer fırınların ve fabrikaların yaptığı ekmeklerle rekabet edebilecek, fiyatlara zam yapmaktan ve gramajı küçültmekten kaçınan bir tesisi yaptığımızın altını çizmek istiyorum. Çok beğeneceksiniz. Bu fabrikamızda ekşi mayalı ekmek üretimi denemeleri de yapılacak ve Eskişehirlilere ulaşacak. Sadece somun ekmekler değil, talebe göre farklı çeşitlerde ekmekler ve simit üretimi de yapılacak. Onun nakliyesi için de farklı bir sistem uygulanacak. Gezdim, gördüm ve şunu diyebilirim ki; teknoloji ve bu yenilik beni gururlandırdı. Türkiye’de ender bir ekmek fabrikasına sahip olacak Eskişehirlilere hayırlı olsun diyor, projede emeği geçen bürokratlarımıza, mühendislere ve belediye şirketlerimize teşekkür ediyorum.” 

yeni Halk Ekmek Tesisinin 2023 yılının Ocak ayında hizmete açılması planlanıyordu.