Eskişehir’de tehlikeli anlar; Oyun görünümlü sorumsuzluk! Eskişehir’de tehlikeli anlar; Oyun görünümlü sorumsuzluk!

Çin'den başlayarak Akdeniz ve Anadolu üzerinden Avrupa'ya uzanan tarihi İpek Yolu’nun Anadolu’daki en önemli duraklarından olan Eskişehir’de,Büyükşehir Belediyesi'nin İpekböceği Yetiştiriciliği Projesi yeni bir aşamaya geçti. Kozalardan elde edilen ipek iplikler işlendi ve üretim yapılarak satışa hazır hale getirildi. Dokunan ipek ürünler Üretici Marketlerde ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Konuk Evi’nde satışa çıktı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Yılmaz Büyükerşen şu ifadeleri kullandı;

 “Eskişehir Büyükşehir Belediyemizin Her Ev Bir Atölye projesinin devamı olarak başlatmış olduğu İpekböceği Yetiştiriciliği Projesi ve İpek Evi Projesi başarıyla devam ediyor. Bunun ilk sonuçlarını da almaya başladık. Sadece ipek üretmek değil ipeklerden de ekonomiye değişik tarzlarda ürün yetiştirmek zorundayız. Türkiye’de ipekçilik ne yazık ki; Osmanlı dönemindeki o parlak dönemini Bursa’da başlatılan suni ipekle beraber ölmüştü. Hâlbuki şimdi görüyoruz ipekçilik yeniden dirilmek üzere. Neden derseniz? Bu işin kaynağı olan Çin, tarihi ve meşhur Çin’den başlayıp Orta Asya’yı geçerek Anadolu’ya gelen ve Anadolu’da iki kanaldan biri İzmir, diğeri Ankara-Eskişehir üzerinden Bursa ile İstanbul’a giden yolu kapsayan İpek Yolu Projesi’ni devam ettirme kararlılığındadır. 

Çin’in ABD ekonomisi ile rekabet edebilir hale gelmesi bu anlamda önemlidir. Türkiye’nin de tarihte üzerinden geçen İpek Yolunu tekrar çeşitli üretimlerle devam ettirmesinde büyük fayda görüyorum. Hatta Kanuni’nin İran seferine gözlemci olarak katılan matrakçı Nasuh, Eskişehir’de dinlenen Osmanlı ordusu ile beraber şehre gelmiş ve Eskişehir’in minyatürünü çizmiştir. Matrakçı Nasuh anılarında, ‘Eskişehir kadınları ve erkekleriyle Anadolu’nun en şık şehirlerinden bir tanesidir. Çünkü burada ipek satan 100’den fazla mağazası olan kapalı çarşısı vardır. Eskişehir o ipeklerden yapılan elbiselerle kadınlar Ve erkeklerle Anadolu’nun en şık insanlarına sahiptir.’ der. 

Benim çocukluğumda da Sarıcakaya bölgesinde ipek kozası üretilir ve ipekler üretilirdi. Şimdi tarih tekerrür ediyor. Hem ekonomik zorlama hem de insanların güzel elbiseler yapma merakıyla yeni bir ekonomik potansiyel ortaya çıkıyor. Bizim de öğretmenlerimiz ve kursiyerlerimiz belediyemizin oluşturduğu tezgâhlarda dokudukları eserleri piyasaya çıkaracak hale getirdiler. Şallar, fularlar gibi çok sayıda ürün yapıyorlar. Hepsi çok güzel ve çok zarifler. Eskişehir’in tarihi İpek Yolu üzerinde yeniden yerini alacağına inanıyorum” dedi.