Eskisehirhaber.com muhabirinin 'bisiklet yolu projesindeki son durum nedir' sorusunu yanıtlayan Yılmaz Büyükerşen şu yanıtları verdi;

“Eskişehir’de bisiklet sayısı her geçen gün artıyor. Bisikletin kullanımındaki artışın en önemli gerekçesi ulaşım aracı olarak kullanılıyor olması. Eskişehir’in bisiklet şehri olacak olması yeni bir şey değil. Benim çocukluğumda bisiklet orduları olan bir şehirdi. İşçiler fabrikaya çalışmaya giderken bisiklet kullanırlardı. Eskişehir’de bisiklet sporu da yapılmaktaydı. Bu şehirde şampiyon bisikletçiler yetişti. Bisiklet yolları meselesi paraya dayanan bir iş. Gönül istiyor ki şehrin bir ucundan diğer ucuna kesintisiz olarak bisiklet kullanabilsin. Ama gelin görün ki kentimizde benzinle, mazotla çalışan araçların sayısı sürekli artıyor. Bizim şanssızlığımız da bu. Bisiklet yolu için ayrılacak yere fırsat vermeyenler araç sahipleri.  

Bayram Kazancı: "CHP de, İYİ Parti de iktidar olmak gibi bir derde sahip değil" Bayram Kazancı: "CHP de, İYİ Parti de iktidar olmak gibi bir derde sahip değil"

Bizden önceki zamanlarda yapılan imar planları var. Bir sokakta iki ev karşı karşıya. 8 metre yüksekliğinde. Arasında mesafe sadece 6 metre. Karşılıklı evlerin önüne 1’er buçuk metre kaldırım koyarsan geriye 3 metre genişliğinde bir sokak kalıyor. Bu sokaklara itfaiye ve ambulansın girmesi bile problemdir. Bisiklet yolları bu bakımdan biraz daha uzayacak. Atatürk Bulvarında yaptık ama devam ettiremiyoruz. Eskişehir’in nüfusu 1 milyona yaklaştı. Artık bu şehirde Viyana’daki gibi bisiklet yolları yapmak mümkün değil.

Son zamanlarda Eskişehir’deki kadınların bisiklet kullanma oranından bir artış var. Görüyorum. Önünde sepeti, arkasında çocuğunu taşıyan kadınlar var. Keşke bütün hanımlarımız bisiklet kullansa. Özellikle dikkat ediyorum. Otomobillerin çoğunda tek kişi var. 70 kilogram ağırlığındaki bir kişi 1 buçuk tonluk araç ile bir taraftan bir tarafa gidiyor.”