Yenilik Partisi Eskişehir İl Başkanı Serkan Ortatepe şu açıklamaları yaptı;

Kazım Kurt'tan flaş barınak açıklaması; "Hiç sorumluluk kabul etmiyorum!" Kazım Kurt'tan flaş barınak açıklaması; "Hiç sorumluluk kabul etmiyorum!"

“Herkesin içine sinecek bir asgari ücret belirleyeceğiz denildi. Hem işverenleri üzmeyecek, hem de insanları açlığa mahkum etmeyecek bir rakam belirlenmeli. Vatandaş geçinemiyor. 200 liradan ucuza peynir yok. Yumurtanın tanesi 3 lirayı geçmiş. Ekmeğe zam gelecek deniliyor. 200 lira ile pazara giden pazar arabasını dolduramadan evine geri dönüyor. Kirada oturan kara kara düşünüyor. Dar gelirli borcu borçla kapatmaya çalışıyor. Bankalara olan borçlar dağı aştı. Vatandaş et yemeyi zaten unuttu. 8 bin 500 lira maaş alıp, 5-6 bin lira kira ödeyen birisi nasıl et yiyebilir ki. Kıymanın kilosu 300 lirayı aşmış. Faturalar ödenemiyor. Halkın geliri giderini karşılamıyor. Semt pazarlarında kredi kartı geçiyor. Pazarcı esnafı tadımlığa bile para istiyor. 

Büro Emekçileri Sendikasının Mayıs ayı araştırmasına göre 4 kişilik ailenin açlık sınırının 12 bin 732 lira, yoksulluk sınırının ise 40 bin 661 lira olmuş. Yani Asgari ücret 12 bin 732 liranın altında bir rakam olursa halkımız yine açlığa mahkum edilmiş olacak.

2023 yılı Temmuz ayından itibaren asgari ücret 13 bin lira olmalıdır. En düşük emekli maaşı da asgari ücret kadar olmalıdır. 4 bin 494 liralık zam yaparlar mı, bizce yapmazlar. Üreten bir Türkiye olmadığı sürece, refaha ulaşan bir Türkiye olmadığı sürece daha çok açlık sınırının altında asgari ücretlere razı olmaya devam ederiz.

Aldığımız duyumlara göre asgari ücret 11 bin lira civarında olacakmış. Bir önceki bakan 500 dolar civarında olacak diyordu. 500 dolar bugün 11 bin 800 lira yapıyor. Bari bir önceki bakanın sözünü boşa düşürmeyin.”