Samsun'da 9. sınıf öğrencisi Hilal Bölükbaş, fırında ailesine yardım ediyor. Bu işi severek yaptığını belirten Bölükbaş, okuldan geri kalan zamanlarda fırında çalıştığını söyledi.

Fırında çalışırken tek zorlandığı kısmın hamur pişirmek olduğunu ifade eden Hilâl Bölükbaş, “Hamur pişirmek kollarımı ağrıtıyor, ekmeği fırından çıkarmak fırına atmak bana daha kolay geliyor. Babam sağ olsun öğretiyor. Fırıncılık benim için çok kutsal, çok anlamlı bir meslek. Her ekmek farklı bir hikâye anlatır. Çünkü benim burada yaptığım ekmek nimet, herkesin sofrasında yer buluyor. İnsanlar karınlarını bir nebze benim elimden çıkan ekmek sayesinde doyuruyor. Bunu düşünmek bunun olduğunu bilmek beni mutlu ediyor. Gözümde farklı bir anlam taşımasına sebep oluyor” dedi.

Pazar günleri ve bayramlar da dâhil olmak üzere yılın büyük bir kısmını ailesiyle işlettikleri fırında ekmek yapımı ile geçirdiğini dile getiren 14 yaşındaki fırın ustası Hilâl, “İlk başladığım zamanlardı hiç unutmuyorum, sabaha doğru babam beni uyandırmıştı ve yanımızda çalışan ustanın o gün gelemeyeceğini söylemiş, hamur pişirmekte kendisine yardımcı olmam gerektiğini söylemişti. O gün bugündür bu işi yapıyorum. Bu işte patronluk kavramı diye bir şey yok. Patron da sensin çalışan da. Yazları ve ara tatillerde hep buradayım. Hafta sonları da buradayım. Artık alıştım ve severek yapıyorum” ifadelerini kullandı.