15 Şubat’ta, Aile ve Gençlik Fonu üzerinden yeni evlenen çiftlere verilmeye başlanan iki yıl geri ödemesiz 48 ay vadeli 150 bin TL kredi başvuruları başladı. Evlilik kredisinin başvuruları  aile.gov.tr ve e-Devlet üzerinden yapılıyor. 

gelin damat evlilik

Evlilik kredisine başvuran adaylarda bazı şartlar aranıyor. Bu şartlar; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, başvuru tarihi itibarıyla 18-29 yaş arasında olmak, depremden etkilenen 11 il dışında taşınmaz sahibi ya da hissedarı olmamak, çiftlerin son 6 aylık gelir toplamı ortalaması ve son aya ait gelirlerin toplamının iki asgari ücretten fazla olmaması, başvuru tarihi itibarıyla resmi nikâh tarihine en az 2 ay, en fazla 6 ay kalmış olması, bakanlığın evlilik öncesi ve sonrasında sunacağı eğitim ve danışmanlık hizmetlerinden yararlanmayı taahhüt etme olarak belirlenmiştir.

düğün evlilik gelin damat

15 Şubat'ta krediye başvuruların açılmasının ardından evlenecek gençlerin krediye ilgisi oldukça yoğun oldu. Evlilik kredisine 22 günde toplam 4 bin 815 çift başvuruda bulundu. Şartları karşılayan ve evlenmek isteyen çiftlere kredinin verilmeye başlanacağı tarih ise henüz açıklanmadı.