Odunpazarı Belediyesi CHP Meclis Üyesi Ali Haydar Çelik şu ifadeleri kullandı;

Kazım Kurt'tan flaş barınak açıklaması; "Hiç sorumluluk kabul etmiyorum!" Kazım Kurt'tan flaş barınak açıklaması; "Hiç sorumluluk kabul etmiyorum!"

“Ülkemizde ve şehrimizde doğa ve ağaç katliamına karşı olan mücadelemiz hiç bitmiyor. Kendileri için yer altı zenginliğini ranta çevirmek için uğraşanlar var. Akbelen, Kaymaz Siyanür Havuzları ve Murat Dağı’nda ağaç keserek açacakları maden sahası meseleleri bizleri yakından ilgilendiriyor. Yeraltında bulunan madenler yer üstünde yaşayan insanların ve diğer canlıların ortak değeridir. Bu değerlerin kullanımı için de yer üstünde yaşayanlara sorulmalıdır. Doğayı ve çevreyi korumaya çalışan insanlar farklı suçlamalar ile gözaltına alına alınıyorlar. Köy arazisinde bulunan ormanları talan edip, maden çıkarıp, gelirini de şirket kasasına koyuyorlar. Kendi ülkelerinde tek bir ağaç kesmeyen yabancı şirketleri maden çıkarmak için yaptığı katliamlara itiraz edenleri kötü ilan ediyorlar.

Kaymaz mahallesinde düşünülen siyanür havuzları ile ayrıştırılarak altın çıkarma işlemleri ile ilgili bakanlık olumlu rapor vermiştir. Siyanür havuzlarında oluşan zehirli buharlaşarak yağmurlarında desteği ile yakın çevredeki bölgelere ulaşıyor. Bu durum da kanser vakalarına sebep oluyor. Bu işletmede yılda 1500 ton siyanür kullanılacak. Ayda 1 milyon 20 bin metreküp temiz su kullanılacak. Bölgede zaten su sıkıntısı var. Ufak bir sızıntıda ise yer altı sularımız ciddi oranda zarar görecek ve kullanılamaz hale gelecek. Bu gelişmelere sessiz kalarak hayatımıza devam edersek Porsuk Çayını da kaybetme riski ile karşı karşıya kalacağımızı belirtmek isterim. Birlikte doğamıza sahip çıkalım.”

Kaynak: Akif Yer