KBB Uzmanı Dr. Cüneyt Altunay, grip, nezle gibi mevsim hastalıklarından olan orta kulak iltihabı konusunda bilgi verdi. Orta kulağın, kulak zarı ve iç kulak arasında kapalı bir boşluk olduğunu belirten Uzm. Dr. Altunay, “Burayı geniz ile birleştiren kanal havalanmayı ve işitme için doğal ortamı sağlar. Bu yakın ilişki ile orta kulak üst solunum yollarının bir parçasıdır ve onların tüm değişimlerinden etkilenebilir. Kulak zarı ve orta kulak boşluğu genellikle enfeksiyon etkenleri nedeniyle şişer, sıvı birikir. Yani orta kulak iltihabı ya da otit dediğimiz rahatsızlığa yol açar. Bu istenmeyen sonucun boyutu arttıkça ağrı, ateş, işitme kaybı, bulantı, kusma gibi belirtilerle kendini belli eder” diye konuştu.
Uzm. Dr. Altunay, orta kulak iltihabının yetişkinlerde nadir görülmesine rağmen, bebek ve çocuklarda özellikle kış aylarında, enfeksiyon vakalarının artış gösterdiği dönemlerde sık görüldüğüne dikkat çekti.
Çocukların bağışıklık sistemlerinin yapılanması sırasında sık olarak üst solunum yolu enfeksiyonu (ÜSYE) geçirdiklerini kaydeden Altunay, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bebek ve çocukların orta kulağı geniz ile birleştiren kanalları kısadır ve burun-boğaz-geniz çok yakın ilişkidedir. Basit bir ÜSYE direkt orta kulak iltihabı olarak karşımıza çıkabilir ya da bir ÜSYE’yi takiben birkaç gün sonra orta kulak iltihabı ortaya çıkabilir. Belirtileri enfeksiyonun boyutuna ve çocuğun bünyesel özelliklerine göre farklılık gösterir. Bebeklik döneminde ateş, huysuzluk, uykudan ani uyanma, emme gücünün azalması, kulağa dokununca ağlama gibi durumlarda aile kulak iltihabından şüphe etmelidir. Derdini anlatabilen, ‘kulağım ağrıyor’ diyen çocuklar için de doktora başvurulmalıdır. Bu soruna işitme kaybı eşlik edebilir. Ağrının çok şiddetli olduğu durumlarda bazen kulak zarı aşırı baskıya maruz kaldığında KBB hekimince basit bir müdahale gerekebilir” dedi.