ÇYDD Eskişehir Şube Başkanı Sevgi Akmen şu ifadeleri kullandı;

"Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği olarak Atatürk ilke ve devrimleri ile gerçekleşmiş olan haklarımızın korunması, geliştirilmesi, yaygınlaştırılmasını sağlayarak, çağdaş eğitim yolu ile çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşmayı amaçlıyoruz.

Onursal Genel Başkanımız Prof. Dr. Türkan Saylan ve 16 kurucu üyenin girişimi ile kurulan ÇYDD, aradan geçen 34 yıl sonunda 122 Şube, 32 Etkinlik merkezi ve Temsilcilikleriyle Türkiye'nin her yerinde etkili bir şekilde varlığını sürdürmektedir.

Ekonomik zorluklar ve cinsiyet ayrımcılığı nedeniyle eğitime devam edemeyen orta öğretim öğrencilerine, yüksek öğretim kurumlarında eğitim gören maddi güçlük içindeki üniversite öğrencilerine burs desteği veriyoruz. Bugüne dek ilköğretim ve lisede burs verilen öğrenci sayısı 90 bine yaklaşırken, üniversite bursu alan öğrenci sayısı 58 bine yaklaşmaktadır.

30 öğretmen gönüllü olarak Eskişehir’den Hatay’a gidiyor! 30 öğretmen gönüllü olarak Eskişehir’den Hatay’a gidiyor!

Bursların yanı sıra Bilimin Çakıl Taşları, Kodlamaca, Genç Denizyıldızı, Liseden Üniversiteye, Çağdaş Dil Merkezi, Köyde Şenlik Var, Denizyıldızı, Mentorluk, Kadınlarla El Ele gibi projeler ile öğrencilerimizin, velilerimizin daha donanımlı bireyler olmaları için çaba harcıyoruz.

Her öğrencimizin eşit eğitim olanaklarına sahip olacağı çağdaş bir Türkiye hedefine ulaşmak için laik ve bilimsel eğitim ilkelerinden asla vazgeçmeyeceğiz.

Bu vesileyle üzülerek belirtmeliyiz ki, deprem gibi büyük bir doğal felaketi yaşadığımız günleri adeta fırsat bilerek "Çocuk istismarının önünü açan zihniyeti" kınıyoruz. ÇYDD olarak bu korkunç düşüncelerin çocuklarımızda yeni yaralar açmasına asla izin vermeyeceğiz.

Kuruluşumuzun 34. yılında aramızdan ayrılan üyelerimizi, gönüllülerimizi saygıyla anıyoruz. Destekleriyle her zaman yanımızda olan üyelerimize, duyarlı bağışçılarımıza, burs verenlerimize sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Eskişehir Şubesi olarak, 34. kuruluş yıldönümümüzde büyük önder Atatürk'ün bize açtığı yolda, yılmadan, yorulmadan yürümeye devam edeceğiz."