Bülent Arınç, depremleri gerekçe göstererek seçimlerin ertelenmesini talep etti ve "Ne mayısta ne de haziranda seçim olmaz, olamaz" dedi. Arınç, önerisinin uygulaması için de Anayasa değişikliği yapılmasını teklif etti.

AKP kurucularından Bülent Arınç, yaptığı yazılı açıklama ile Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle seçimlerin ertelenmesini istedi. Sosyal medya hesabından paylaştığı açıklamada olağan takviminde seçim yapılmasını talep edenleri eleştiren Arınç, "Vatandaşlarımız şu an seçim değil yaşam mücadelesi veriyor. Ahval bu iken bazı siyasetçilerin ve gazetecilerin seçimin mayısta mı haziranda mı yapılacağını tartıştığını görüyoruz. Allah'tan korkun, hala enkaz altında cesetler var. Seçmenden bahsedilemezken seçimden bahsetmek nasıl mümkün oluyor? Böyle bir dönemde acılarıyla yüzleşen vatandaşlarımıza karşı seçim propagandası mı yapacaksınız, oy mu isteyeceksiniz? Aday mı olacaksınız, miting mi yapacaksınız? Bunları hangi yüzle yapacaksınız? Seçmen yok, sandık yok. Bunların yanı sıra bölgede adli ve idari bürokrasi yok. Halk size demez mi: 'Vatandaş can derdinde, siz ne derdindesiniz?' diye" ifadelerini kullandı.

Selim Doruk Zafer Partisi'nden aday adayı oldu Selim Doruk Zafer Partisi'nden aday adayı oldu

'SEÇİM OLMAZ, OLAMAZ'

Sözlerinin devamında, "Ortalama 15 milyon vatandaşımızın etkilendiği bu felakete maruz kalan şehirlerimiz TBMM'de toplam 85 milletvekili ile temsil ediliyor. Manzara o kadar acı ki; buralarda seçmen kalmamış. Hem seçmen kütükleri geçersizleşmiş hem de seçim yapmak hukuken ve fiilen imkânsız hale gelmiş" iddisında bulunan Arınç, "Belki de seçime gidilirken Yüksek Seçim Kurulu nüfus sayımı ile bu illerin kaç milletvekili ile temsil edileceğini yeniden hesaplayacaktır. Belki de tarihimizin en acı felaketini yaşadığımız bugünlerde, ülke bir an evvel seçim stresinden kurtulmalıdır. Buna vatandaşımızın da bürokrasinin de siyasetin de ihtiyacı var. Daha açık ve net ifade etmek gerekirse; ne mayısta ne de haziranda seçim olmaz, olamaz" sözlerini kullandı.

'ANAYASAL KUTSAL METİNLER DEĞİLLERDİR'

Arınç, açıklamasına, "Devlet bürokrasisinin vatandaşlarımızın yaralama merhem olmasına odaklanması için seçimlerin ivedilikle ertelenmesi lazım. Bu bir tercih değil zarurettir. Anayasanın 78. maddesini ileri sürerek seçimlerin sadece savaş sebebiyle ertelenmesinin mümkün olduğunu söyleyenlere tek cevap yeterli olacaktır: Evet, bu hüküm var ama Anayasalar kutsal metinler değillerdir, hukuki metinlerdir. Yasama organı her zaman Anayasa maddesini ilga edebilir, değiştirebilir ve yenisini koyabilir" diyerek devam etti.

'ÖNERİLER'DE BULUNDU

Deprem nedeniyle seçimlerin ertelenmesi için Anayasa'ya değişiklik yapılmasını teklif eden Arınç, "7062 Sayılı Yüksek Seçim Kurulu'nun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun'unun 6. maddesine göre YSK toplanarak mevcut durum karşısında seçimlerin 2023 Mayıs veya Haziran aylarında yapılmasının mümkün olmadığına karar verebilir ve bu kararı gereği yapılmak üzere yasama organına bildirebilir. Tıpkı milletimizin farklı kesimlerinin el ele verdiği gibi iktidar ve muhalefetin de el ele vererek milletimizin tüm yaralarını saracaklarını ve elbette demokrasi gereği seçimlerin de gönül huzuruyla yapılacağını düşünüyorum" dedi.

Arınç, önerilerini ise şu şekilde sıraladı:

- Birinci tercihim; Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ile 2024 yılı Mahalli İdareler Seçimleri birleştirilebilir. Bunun geçmişte örnekleri vardır. Bu yöntemle halka fazladan tercih hakkı verilecektir.

- İkinci tercihim Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilli Seçimleri'nin ötelenerek Kasım 2023'de yapılmasıdır.

- Üçüncü tercihim ise ilk iki seçenekte anlaşılamadığı takdirde tüm siyasi partilerin mutabık kalacağı başka bir tarih üzerinde anlaşma sağlanmasıdır.

Arınç, açıklamasına, "Sonuç itibariyle ne olursa olsun bu zaruret hali dolayısıyla seçimler bir defaya mahsus olmak üzere tehir edilmelidir. Seçimleri ertelemeye yönelik teklifim kabul görürse ayrıntılı olarak başka düşüncelerimi de ifade edebileceğim" ifadeleriyle son verdi.