Hukuk teknikeri Yankı Büyüksezer, kira sözleşmeleri hakkında ev sahiplerini uyardı. Büyüksezer, kira sözleşmelerine belirli maddelerin eklenmesinin ev sahiplerinin zararına olabileceğini belirtti ve bu konuda dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

Ekonomik kriz nedeniyle birçok ev sahibi, kiralarına yüksek oranlarda zam yapmak zorunda kaldı. Ancak hükümet, kiracıları korumak amacıyla 2022 Haziran ayında yüzde 25 kira artış sınırı getirdi ve bu sınırlamayı bir yıl daha uzattı. 1 Temmuz'da bu sınırın sona ermesiyle birlikte, kiracılar endişeli bir bekleyişe girerken, ev sahipleri de yeni zam oranlarını belirlemek için kira sözleşmelerine zam maddeleri eklemeye başladı.

Yankı Büyüksezer, ev sahiplerinin kira sözleşmelerine enflasyon oranında zam yapılmasını öngören maddeler eklememeleri gerektiğini söyledi. Emlakçıların tavsiyeleri doğrultusunda sözleşmelere "TEFE-TÜFE, ÜFE-TÜFE, enflasyon oranında, rayiçlere göre" gibi ifadeler ekleyen ev sahiplerinin bu maddelerin hukuken geçersiz olduğunu bilmediklerini belirtti.

Büyüksezer, bu tür maddelerin eklenmesinin ev sahiplerini zor duruma sokabileceğini, çünkü bu maddelerin belirsizlik yarattığını ve kiracıların eksik kira ödemesine neden olabileceğini açıkladı. "Sonra 'vay eksik ödedi' diyorlar, öder tabi, artış belli değil," şeklinde durumu özetledi.

ÖTV'siz araba alımında yeni dönem! 2 alternatif var ÖTV'siz araba alımında yeni dönem! 2 alternatif var

Sözleşmelerde artış koşullarının net belirlenmesi gerektiğini belirten Büyüksezer, hangi kurumun açıkladığı oranların baz alınacağı veya TEFE mi TÜFE mi oranında artış yapılacağının belirtilmemesinin belirsizlik yarattığını vurguladı. Bu nedenle, kira sözleşmelerine bu tür maddelerin eklenmemesi gerektiğinin altını çizdi.