Hatay'da Antakya ilçesinde bulunan destek eğitim merkezinde 283 öğrenci ücret ödemeden eğitim görüyor. Dershane fiyatlarının 50 bin TL’yi bulduğu enkaz kentte, ücretsiz eğitim öğrencilere ve ailelerine adeta ilaç gibi geldi.

Üniversite sınavına hazırlanan Miray Korkmaz, dershane fiyatlarının 40 bin TL ile 60 bin TL arasında değiştiğini belirterek, “Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin bizler için kurduğu destek eğitim merkezindeyiz şu anda. YKS’ye hazırlanıyorum, geçen yıl istediğim yer gelmeyince tekrar hazırlanmak istedim. Depremden sonra çoğu eğitim kurumu zarar gördü ve yıkıldı. Hatay’da çok az sayıda dershane var şu anda, genel fiyatları kırsal kesimlerde 40 binden başlayıp 60 bine kadar çıkabiliyor. Ama burası bize ücretsiz eğitim veriyor; kitaplar da veriliyor, öğretmenlerimiz tarafından destekleniyoruz ve güzel bir şekilde ilerleyebiliyoruz. Servis var, oda ücretsiz. Sabah dersten önce getiriyorlar, dersimiz bittiğinde bırakıyorlar” ifadelerini kullandı.

Destek eğitim merkezinde aldığı eğitimden memnun olduğunu ifade eden Emir Koşar, “Depremzedeyiz, evimiz ve iş yerlerimiz yıkıldı. Etüt masrafları da bayağı fazla olduğu için buraya başvurdum. Gayette verim aldığımı düşünüyorum. Hiç ücret ödemiyorum, gayet memnunum” dedi.

Destek eğitim merkezinin en iyi yanının ücretsiz olması olduğunu belirten İbrahim Kaplan, “Ben Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği kurs hizmetlerinden faydalanıyorum. Yaklaşık 2 haftadır buradayım, eğitimler gayet güzel. Hocalarımızla güzel anlaşıyoruz. Beklediğimden iyi verim alıyorum. En iyi yanı da hiçbir ücret ödemememiz. Hatay’da şu anda zaten az eğitim kurumu var, onlar da fahiş fiyatlar istiyorlar. Ücretsiz eğitim gayet güzel” ifadelerini kullandı.

Parayla eğitim almak istemediğini söyleyen Melisa Harnuboğlu, “Antakya’da yaşıyorum, depremde evimiz hasar gördü ve şu anda konteyner kentte kalıyorum. Burada sağ olsunlar bize ücretsiz bir eğitim merkezi açtılar ve ücretsiz eğitim veriyorlar. Çok teşekkür ederiz. Dersler gayet güzel gidiyor. Dershane fiyatları çok fazla; 30 binden başlıyor, yukarı doğru çıkıyor. Parayla eğitim almak istemiyoruz açıkçası” şeklinde konuştu.