Kırgızistan Cumhurbaşkanından istifa!

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov istifa etti.

DÜNYA 15.10.2020, 13:54
Kırgızistan Cumhurbaşkanından istifa!

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, seçimlerin ardından devam eden gösteriler üzerine görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Ceenbekov, cumhurbaşkanının görevi bırakmasını talep eden muhaliflerle güvenlik güçleri arasında olası çatışmaları engellemek için bu kararı aldığını duyurdu.

Ülkede 4 Ekim'de yapılan parlamento seçimlerinde, Ceenbekov'a yakın iki partinin zaferini ilan etmesinin ardından protesto gösterileri başlamış, barajı aşamadığı belirtilen 12 siyasi partinin taraftarı seçimlerde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle meydanlara inmişti.

İstifa kararını geçen hafta duyuran Kırgız lider, seçimler yeniden düzeistifanlenene kadar görevinin başında olacağını söylemişti

Muhalefet partileri, Rusya destekli cumhurbaşkanı Ceenbekov'u görevinden alma ve yeni bir hükümet kurma planları doğrultusunda eski milletvekili Sadır Caparov'u cezaevinden çıkararak geçici başbakan seçmişti.

Caparov'un Başbakanlığındaki kabine dün Meclisten güvenoyu aldı, Cumhurbaşkanı Ceenbekov da yeni kabinenin üyelerinin atamalarına ilişkin kararı imzaladı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@