Yenilik Partisi Eskişehir İl Başkanı Serkan Ortatepe şu açıklamaları yaptı;

“Maalesef ülkede ekonomiden başka bir şey konuşulmuyor. Şu Temmuz ayında başka konular konuşmak isterdik ama gelinen nokta ortada. Eskişehir’de 1 simit 7 lira olmuş. Ekmeğin de 26 Temmuz’dan itibaren 7 lira olacağı konuşuluyor. Halk ekmek bile ay sonunda 5 lira olacakmış. Market fiyatları adeta cep yakıyor. Geçen sene 42 lira olan 3 kilogramlık zincir market markası yoğurt 70 lira olmuş. 200 lira ile semt pazarına giden pazar arabasının yarısını ancak doldurabiliyor. 20 liradan ucuza domates yok. Temmuz ayında karpuzun kilosu 10 lira olur mu arkadaş. Çay fiyatlarına yüzde 43 zam gelmişti. İlave olarak KDV zammı gelecek mi bilmiyoruz. Zeytinin peynirin yanına yaklaşılmıyor. Kıyma ve tavuk fiyatlarını anlatmaya gerek yok. Bu insanlar ne yiyip ne içecekler. 

İlerleyen yıllarda ayakkabı tamir edecek insan bulamayacağız! İlerleyen yıllarda ayakkabı tamir edecek insan bulamayacağız!

Gelelim maaş artışlarına. Asgari ücretliler henüz zamlı maaşlarını almadılar ama Ağustos ayında 11 bin 402 lira alacaklar. Peki ya emekliler. Dünyada 208 adet ülke var. Acaba bizim dışımızda bir ülkede kök maaş diye bir tabir var mıdır. Biz de var. Daha önceden 7 bin 500 liranın üzerine emekli maaşı alanlara yüzde 25 zam geldi. Altında alanların zammı ne oldu? Yine 7500 mü alacaklar. Az biraz arttı mı bilen eden yok. Emekliler ATM’ye gidince öğrenecekler. En düşük emekli maaşı ise 7 bin 500 lira olarak kaldı. Bu para ile emeklilere geçinin diyorlar. Emekli kira mı ödesin, fatura mı ödesin, karnını mı doyursun, üstüne başına bir şeyler mi alsın. Bu ülkede emekli olmak çok zor. En düşük memur maaşının 3’te 1’i emekliye reva görüldü.”

WhatsApp Image 2023-07-11 at 09.35.25