ADD Eskişehir Şube Yönetim Kurulu ve üyelerinin katılımlarıyla gerçekleştirilen törende konuşan ADD Eskişehir Şube Başkanı Cihan Taşar;

“Büyük Atatürk’ün Eskişehir’e ilk gelişi 21 Haziran 1920 tarihinde gerçekleşmiştir. Milli Savunma Bakanı Fevzi Çakmak ve Genelkurmay Başkanı İsmet İnönü ile tren istasyonuna gelerek, Batı Cephesi Komutanı Ali Fuat Cebesoy ile görüşmüşlerdir. Millî Mücadelenin yürütülmesi sırasında Eskişehir önemli bir merkez olmuştur. Atatürk, daha sonra Kurtuluş Savaşı sırasında Batı Cephesindeki gelişmeleri izlemek ve savaşı yönetmek için çeşitli defalar Eskişehir’e gelmiştir. Büyük Kurtarıcı, Cumhuriyetin ilânından sonra da çeşitli nedenlerle Eskişehir’i ziyaret etmiştir.

Büyük Atatürk’ün her ziyaretinde Eskişehir halkı onu büyük bir sevgi ve muhabbetle bağrına basmış, Atatürk de Eskişehir’le ilgili övgü dolu sözler söylemiştir. Cumhuriyetimizin kuruluşundan sonra Atatürk Eskişehir’in gelişmesi ve sanayileşmesine özel bir önem vermiştir. Çağdaş bir kent olan Eskişehir’in bugünlere gelmesi için büyük fedakârlıklar yapılmıştır.

Eskişehir ve Eskişehir halkı her zaman her koşulda Atatürk ilkelerine sahip çıkmayı sürdürecektir. Ülkemizin bugün yaşadığı sıkıntıların başlıca nedeni Cumhuriyetin kuruluş felsefesinden ayrılmasına bağlıdır. Ülkeyi Atatürk’ün çizdiği çağdaş ve aydınlık yoldan ayrılmak isteyenler emellerine asla ulaşamayacaktır.

Eskişehir'de merak uyandıran duvar ilanı Eskişehir'de merak uyandıran duvar ilanı

Büyük Atatürk, Eskişehir’e ilk gelişinin 102. yıl dönümünde aramızdadır. Devrim ve ilkelerinin sonsuza kadar yaşatacağız. Cumhuriyet kenti, Eskişehir onun emaneti, Türkiye Cumhuriyeti’ne hep sahip çıkacaktır.”