Jeoloji Mühendisleri Odası Şube Başkanı Can Ayday ES TV'de Açıkça programının konuğu oldu.

Meltem Karakaş'ın 'Kahramanmaraş’taki deprem Eskişehir’deki fayı etkiler mi?' sorusuna yanıt veren Can Ayday şu ifadeleri kullandı;

Kazım Kurt: "14 Mayıs seçimlerinde vatandaşlarımız hesap sormalı" Kazım Kurt: "14 Mayıs seçimlerinde vatandaşlarımız hesap sormalı"

“Eskişehir deprem açısından şanssız bir kent. Eskişehir’in kendi adını verdiği bir fay zonu var. Kuzey Anadolu fayına 65 kilometre uzaklıktayız. Orada olan bir deprem de bizi etkiler. Güneyimizde de Kütahya’dan geçen Kütahya Gediz fayı var. Eskişehir 3 tane depremden etkilenebilecek bir konumda. Kahramanmaraş’taki deprem Eskişehir’deki fayı etkilemez ama Eskişehir’de de deprem olma ihtimali yüksektir.

67 YIL ÖNCE OLAN DEPREM YAKINDA TEKRARLAYABİLİR!

Depremlerin tekrarlanma periyodu dediğimiz bir olay vardır. 20 Şubat 1956 tarihinde Eskişehir fay hattında bir deprem meydan gelmişti. Yaptığımız araştırmalar sonucu bu depremin tekrarlama periyodu 70-90 yıl arası olarak hesaplanmıştı. 67 yıl önce bu deprem meydana geldi. Artı eksi durumları nedeniyle yarın da olabilir, 30 sene sonra da olabilir.”