Kazım Kurt'tan 23 Nisan mesajı

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt; 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

ESKİŞEHİR HABER 23.04.2022, 10:05 23.04.2022, 10:07
Kazım Kurt'tan 23 Nisan mesajı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’nin aydınlık geleceği çocuklara emaneti olduğunu vurgulayan Kazım Kurt, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın dünyada çocuklara armağan edilen barışın ve kardeşliğin simgesi olan ilk ve tek bayram olduğunun altını çizdi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) asli görevinin, demokratik, laik, sosyal hukuk devletini geliştirmek olduğunu dile getiren Kurt, milletin vekaletini taşıyan TBMM’nin bu topraklarda özgür ve bağımsız yaşama iradesinin de sembolü olduğunu kaydetti. 23 Nisan 1920'de kurulan Meclis ile Türk Milleti’nin bu topraklarda esaretin asla kabul edilmeyeceğini bütün dünyaya gösterdiğini söyleyen Kazım Kurt, mesajına şu sözlerle devam etti: “23 Nisan 1920, milletimizin kendi tarihini kendisinin yazmaya başladığı gündür. Milletin canıyla, kanıyla elde ettiği egemenliğin simgesi olan Meclisimizin kuruluş günü, çocuklara ve yeni nesillere armağan edilmiştir. Bu armağan, Türkiye Büyük Millet Meclisinin ülkemize karşı bitmeyen sorumluluğunun da simgesidir. 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' ilkesi, Cumhuriyetimizin en temel ilkesidir. Büyük bir üzüntüyle söylüyorum ki; çok zorlu mücadeleler sonucu inşa edilen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ne yazık ki bugün yetkileri kısıtlanmış durumdadır. Bizim görevimiz, yetkisini milletten alan ve millete hesap vermeyi onurlu bir görev sayan Meclisimizi, yeniden ayağa kaldırmaktır. Mücadelemiz bu hedef doğrultusunda olmalı. Bunu başaracağımıza olan inancım sonsuz. Biliyorum ki tüm vesayetleri kaldırcağız ve Meclis'imizin üzerinde ‘Demokrasi Güneşi’ yeniden doğacak. 

23 Nisan aynı zamanda, dünyada çocuklara armağan edilen tek bayramdır. Çocuklarımıza bıraktığımız, bağımsızlık ve adalet üzerine inşa edilmiş bir mirasın da temelidir. Bu mirası, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği 'muasır medeniyetler seviyesi' ve onun da ilerisine taşıyacak olan da bu ülkenin geleceği olan çocuklarımızdır. Odunpazarı Belediyesi olarak her alanda olduğu gibi, çocuk hakları ve çocuklarımızın geleceği için Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden gitmeye devam edeceğimize dair söz veriyoruz. 

Dünya çocuklarıyla birlikte tüm çocukların ve milletimizin Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyorum. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere 23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışına yetişen 115 mebusu ve sonrasında çalışmalara katılan diğer mebusları rahmetle ve saygıyla anıyorum. ‘Yaşasın milletin egemenliği’, ‘Yaşasın Cumhuriyet’ ”

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Namaz Vakti 18 Mayıs 2022
İmsak 03:50
Güneş 05:34
Öğle 12:59
İkindi 16:53
Akşam 20:15
Yatsı 21:52

Gelişmelerden Haberdar Olun

@