Sadık Tanrıkulu: "Gençlerimizi kütüphanelerde görmek isterim"

Sadık Tanrıkulu: "Üniversite şehri denildiğinde niçin insanların aklında kitap, bilim, konferans vb. çalışmalar yoğun bir şekilde görülmez de her yerde sık sık alkol mekanları görünür, biz bunu söylüyoruz. Yoksa dileyen dilediğini yaşar"

ESKİŞEHİR HABER 14.05.2022, 01:05 14.05.2022, 01:19
Sadık Tanrıkulu: "Gençlerimizi kütüphanelerde görmek isterim"

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) İlahiyat Fakültesi Öğretim Görevlisi Sadık Tanrıkulu ise şunları söyledi:

“Bununla ilgili aslında söylenecek şeyler çok fazla. Yani 1-2-3 başlık değil. Ben kendim şahsen kelam ilmi denilen İslam inanç felsefesi alanında çalışıyorum. Benim yoğun ilgi alanım. 2000’li yıllardan bu tarafa 2020 yılı itibariyle 8 milyarlık insanlığın 2 milyar Müslüman dünyanın, gençliğin insanların inançla ve inançsızlıkla meseleleri üzerine çalışıyorum akademik anlamda.

Eskişehir, Türkiye çapında öğrenci kenti olarak meşhur edilmiş bir şehir. Siz ne beklersiniz öğrenci kenti olarak meşhur edilen bir yerde yüzlerce kütüphane, yüzlerce araştırma merkezi, eğitim merkezi, öğrencilere eğitim, bilim, sanat anlamında etkinlikler sunan bir yer ama gelin görün ki maalesef yoğun bir şekilde ben zaman zaman sosyal medya hesaplarımdan da paylaşırım.

Üniversitelerin çevrelerindeki kocaman büyük billboardlarda sık sık sınırsız alkol adı altında çok ucuz fiyatlarla sabahlara kadar süren, üniversite gençliğini toplayan partiler düzenlenmekte. Biz bundan ister istemez rahatsız oluyoruz. İnsanların yaşam tarzına müdahale edilemez denilemez. Hiç kimse, kimsenin yaşam tarzına müdahale etmiyor zaten. Eskişehir zaten çevre illere bakıldığında en çok alkol bayinin olduğu yerlerden birisi. Tekel bayilerin olduğu.

Kimse kimseye müdahale etmiyor zaten ama biz şuna karşıyız. Kitlesel olarak eğitim için gönderilen gençliğin kitleler halinde, toplu bir şekilde alkol kampanyasına çekilmesine karşıyız. Bunun özendirilmesine, gençlerin bu tarafa götürülmesine onun dışında gençler üniversitelerde özgür zaten. Diledikleri kılık, kıyafet, diledikleri görüşü, diledikleri yaşantıyı yapıyorlar zaten. Üniversite çevrelerindeki cadde ve sokaklarda inanın o kadar çok alkollü mekan çok ki, bu öğrenciler kızlı erkekli gece 3'lere 5'lere kadar orada bulunuyorlar. Ben bu gençleri kütüphanelerde görmek isterim. Üniversite şehri denildiğinde niçin insanların aklında kitap, bilim, konferans vb. çalışmalar yoğun bir şekilde görülmez de her yerde sık sık alkol mekanları görünür, biz bunu söylüyoruz. Yoksa dileyen dilediğini yaşar, ben inanç alanında çalışıyorum. Burada bir özgürlük kısıtlaması yok.

Sayın Valimiz Erol Ayyıldız sadece kanunları uygulamıştır."

Yorumlar (0)
25
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Sizce Esnaf Odaları Birliği'nin Yeni Başkanı Kim Olmalı?
Namaz Vakti 27 Mayıs 2022
İmsak 03:39
Güneş 05:28
Öğle 13:00
İkindi 16:56
Akşam 20:23
Yatsı 22:03

Gelişmelerden Haberdar Olun

@