Eskişehir’de tehlikeli anlar; Oyun görünümlü sorumsuzluk! Eskişehir’de tehlikeli anlar; Oyun görünümlü sorumsuzluk!

Uzun dönemli yatırım olarak kabul edilen arsalar, son dönemde yıllık bazda yüzde 200’lerin üzerinde değerlenince kısa dönemli yatırım portföylerine dahil oldu. Eskişehir’de özellikle boş arsalar yoğun talep görüyor. Son bir yılda imarlı ve tarla statüsündeki arsalarda fiyat değişimleri yüzde 200 oranlarına ulaştı. Arsa yatırımcısı bir yılda altın yatırımcısından 3 kat fazla kazandı. 9 Temmuz 2022 yılında 966 liradan satılan gram altın tam bir yıl sonra bugün 10 Temmuz 2023’te 1630 liradan alıcı buluyor. Altındaki bir yıllık fiyat değişimi yüzde 68 oldu. Bir yılda yüzde 68 kazandıran altına kıyasla özellikle Eskişehir ve civarı bölgesindeki arsalarda fiyat artışları yüzde 200’leri aştı.

Konuyla ilgili görüş veren Gayrimenkul Uzmanı Bülent Öztürk, Şubat ayında yaşadığımız deprem felaketi ile birlikte arsalara olan talebin günden güne oldukça arttığını belirtti.

Bülent Öztürk, “Son yıllarda konuta erişimde maliyet, finansman ve fiyatların artmasıyla ciddi problemler yaşanıyor. Bu tabi arsalara olan ilgiyi oldukça artırdı. 6 Şubat’taki depremden sonra İç Anadolu Bölgesi’nin batı tarafındaki Eskişehir, Beypazarı gibi bölgelerde talep artışı ve doğal olarak fiyat yükselişi yaşandı” dedi.

Saha çalışmalarından elde ettiklerini sonuçları paylaşan Bülent Öztürk, bir yılda arsa fiyatlarının yüzde 2 katına ulaştı. Bülent Öztürk son olarak, “Türkiye’de gerek döviz ve altın fiyatlarındaki artışa baktığımız zaman arsa fiyatlarındaki artışın bunlardan çok daha yukarıda olduğunu görüyoruz. Şu anda gerek konut gerekse arsa enflasyon oranının çok üzerinde değer kazanıyor, dolayısıyla yatırımcısına yüksek oranda kâr yaptırmış oluyor” ifadelerini kullandı.

AK Parti Eskişehir Milletvekili Fatih Dönmez de geçtiğimiz günlerde, "Bu belediyeler yıllardır yönetiyor ama imarla ilgili konulara gelince şehri adeta kapatıyorlar. Herkes kiralardan şikayet ediyor. Temel nedeni de Eskişehir'de yeterli sayıda konutun olmaması. Belediyelerin yeni alanları imara açması lazım ki konut sayısı artsın ve fırsatlar doğsun. Kenti planlanlayanların bunu yapması lazım. Diğer türlü talep arzdan fazla olunca kira ve satın alma konularında enflasyon oluyor" açıklamasını yapmıştı.