Tüketiciyi Destekleme Derneği Genel Başkan Vekili Uzman Eczacı Hülya Kelleci şu açıklamayı yaptı;

“Tarımsal ve hayvansal üretimde son yıllarda artan oranda ilaç ve gübre kullanılmakta,buna bağlı olarak da tarım, veteriner ilaç ve gübre  ambalaj ve atığı oluşmaktadır. Ülkemizde tarım ve veteriner ilaç ambalaj ve atıklarının toplanması depolanması ve geri dönüşümü için sistemli bir çalışma bulunmamaktadır.

Tarım, veteriner ilaç ve gübre ambalaj ve atıkları genellikle ilaçların sulandırıldığı veya hazırlandığı çeşme kuyu ve tarla başına bırakılmakta bu atıklar ekosisteme telafisi mümkün olmayan zararlar vermektedir.

Usulüne uygun olarak toplanıp, bertaraf edilmeyen, gelişigüzel atılan zirai,veteriner ve gübre ambalaj ve atıkları can ve mal kayıplarına sebep olmakta kaynaklarımızı havamızı suyumuzu zehirlemektedir.
    
Tarım, veteriner ilaçları, gübre  ambalaj ve atıkları Tarım müdürlükleri takibinde ve sıkı denetiminde toplanmalı ve geri dönüştürülmelidir. Tarım, veteriner ilaçları, gübre ambalaj ve atıklarının toplanması, depolanması ve bertaraf edilmesi için acilen gerekli mevzuat düzenlemesi yapılmalıdır.

Tarım, veteriner ilaçları, gübre ambalaj ve atıklarının  toplanması geri dönüştürülmeli, bu işlemler Tarım Orman Müdürlükleri ve Çevre ve Şehircilik İklim Değişikliği İl Müdürlükleri  takibinde sıkı denetimde olmalıdır.

Eskişehirli emlakçılar son günlerde en çok bu soruyu duyuyor! Eskişehirli emlakçılar son günlerde en çok bu soruyu duyuyor!

Tarım, veteriner ilaçları, gübre atık ve ambalajlarının toplanması geri dönüşümü için dünya örnekleri incelenebilir, ambalaj ve  kullanıcının satıcıya iadesi teşvik edecek şekilde depozitolu satılabilir, toplanma ve geri dönüşüm için ilaç , gübre üreticisi, deposu, yetkili satıcılar ve kullanıcılara sorumluluk getirilebilir.

Tarım, veteriner ilaçları, gübre ambalaj ve atıkları, ekosistemi tahrip etmektedir. Yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya  için hemen şimdi tarım, veteriner ilaç  ve gübre ambalaj ve atıklarının toplaması, geri dönüşümü yapılmalı ve sıkı bir şekilde takip edilmelidir.”