Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nden flaş bir açıklama geldi! Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nden flaş bir açıklama geldi!

Tüketiciyi Destekleme Derneği Genel Başkanı Süleyman Bakal şu açıklamaları yaptı;

"Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi çevresinde işçi blokları oluşturmayı önerenler bu görüşlerini tekrar gözden geçirmelidir. Organize Sanayi Bölgesi yakınlarında işçi blokları yapılması; toplumun zihninde ki kenar mahalleleri, fiziksel hale getirip; uzun vadede toplumda ayrışmaya yol açacak; toplumsal birlik, beraberlik ve dayanışmayı azaltacaktır. Hemşehri derneklerinin bile, kentleşmeyi engellediğinin tartışıldığı biz zaman diliminde; organize sanayi bölgesi çevresinde işçi blokları oluşturma önerisi aceleyle açıklanmış bir fikirdir. TOKİ uygulamalarında; Vadişehir örneğinde olduğu gibi farklı gelir gruplarının aynı mahallede yaşayabileceği konutlar, arsalar üretmekte; farklı gelir seviyesinde ki insanların aynı sosyal donatı alanlarında bir arada olmasını sağlamaya çalışmaktadır.

Belediyeler gelir farklılığı olan mahalleleri yol ve köprüyle birbirine bağlamakta; farklı gelir grubundaki hemşerilerinin aynı mahallerde yaşamasını kolaylaştırmaktadır. Organize sanayi bölgesi çevresinde işçi blokları yapımı önerisi; kapsayıcı büyümeye de katkı sağlamayacaktır. İşçi blokları oluşturma önerisi; uygulaması çok gerilerde kalmış; işçisin sen, işçi kal düşüncesinin günümüze taşınmasıdır.
 
Ortak alanlarda hayatı paylaşacağımız mekânlar ve konutlar üretmeliyiz… İşçi bloklarında yaşayan çocuklarımız/gençlerimiz “sınıf” atlamanın en önemli itici gücü; farklı kültür, gelir grubundaki insanları gözlemleme/özenme olanağından yoksun kalacaktır.
 
Kamu imkanlarıyla siteler/işçi blokları oluşturmak; sosyal devlet anlayışıyla bağdaşmaz. Kamu kaynaklarıyla; işçi blokları değil;toplumun tüm katmanlarının ortak alanlarda, hayatı paylaşacağı mekanlar ve konutlar üretilmelidir."