Eskişehir'de bir grup öğrenci Kredi Yurtlar Kurumu (KYK)'na yürümek istedi. Öğrencilerin yürümesine izin vermeyen polis ile öğrenciler arasında arbede yaşandı. Olaylar nedeniyle 4 öğrenci gözaltına alındı. Gözaltına alınan öğrenciler sabah saatlerinde Adliye Sarayına götürüldü.

Öğrencilerden birisi neden gözaltına alındınız sorusuna, “Öğrencilerin hakkını savunduğumuz, protesto hakkımızdan faydalandığımız, haksızlıklara karşı çıktığımız için” yanıtını verdi.

Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kapısı önünde buluşan öğrenciler sloganlar attı. Öğrenciler daha sonra Tepebaşı ilçesi İsmet İnönü Caddesi üzerindeki bir AVM'ye yürümek istedi. KYK'ya bağlı Mükrime Hatun Kız Öğrenci Yurdundaki Üniversite öğrencilerinin dışarıya çıkamaması üzerine grup daha sonra yurdun önüne yürümek istedi. Üniversite Öğrencilerinin Mükrime Hatun KYK Yurdu’nun sokağına yürümesine polis izin vermedi. Çevik kuvvet ekiplerinin kurduğu barikatı zorlayarak yurdun içine girmeye çalışan öğrencilere polis ekipleri müdahale etti.

Polis yurda yürümek isteyen öğrencileri dağılmaları konusunda uyardı. Ancak polisin tüm uyarılarına rağmen öğrenciler yurda girmek için çevik kuvvet bariyerini dağıtmak istedi. Yapılan uyarıların dikkate alınmaması üzerine polis ekipleri biber gazı kullanarak grubu dağıtmaya çalıştı. Yaşanan arbedede 4 öğrenci gözaltına alındı.

Gözaltına alınmasının ardından öğrenciler sabah saatlerinde Adliye Sarayına götürüldü. Polis aracından indirilen öğrenciler çevrede bulunan öğrenciler tarafından alkışlandı.

Ardından öğrencilerden Cem Boran Kartal, neden gözaltına alındınız sorusuna, “Öğrencilerin haklarını savunduğumuz için, protesto hakkımızdan faydalandığımız için, yapılan haksızlıklara karşı çıktığımız için” yanıtını verdi.

Kaşı yaralı olarak Adliye’ye getirilen İbrahim Erdem Alaaddinoğlu ise, “Arkadaşlar mücadeleden geri durmuyoruz. Birleşe birleşe kazanacağız. Başım çevik kuvvet polisleri tarafından yarıldı. Belim ve sırtım ve kaburgamda da sıkıntılar var. Direne direne kazanacağız” diye konuştu.