Eskişehir Teknik Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Anatolia Aero Design, İzmir’de düzenlenen insansız araçları yarışmasında 1’inci oldu. Gençler ödüllerini bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldılar.

2017 yılında da Amerika’da dünya birinciliği de elde eden Anatolia Aero Design insansız proje ekibi kaptanı Mustafa Özer, TEKNOFEST’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden ödül almanın gurur verici olduğuna değindi.

Kaptan Özer, duygularını şu şekilde ifade etti:

“Arkamızda gördüğünüz insansız hava aracımızın ismi Gölge. Tamamen bizim tasarımımız ve üretimimiz. TEKNOFEST kapsamında düzenlenen BAYKAR'ın düzenlediği Savaşan İHA isimli yarışma için tasarladığımız bir uçağımız. 2009 yılından beri geliştirmekteyiz. 2022 yılında bir adet birincilik derecesi almıştık ancak zirveyi bırakmak istemiyoruz. Yarışmadan kısaca teknik olarak bahsetmek gerekirse aslında bizim havacılıkta it dalaşı dediğimiz tanımı, biz otonom bir şekilde insansız hava araçlarıyla yapmaya çalışıyoruz. Yani aslında savaş uçaklarının, F16’ların pilotlarla birlikte havada birbiri arkasına geçmeye çalışması diyebiliriz it dalaşına. Biz bunu otonom bir şekilde insansız hava araçlarıyla yapmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda ülkemizde gelişmekte olan insansız hava aracı furyasına destek vermek istiyoruz. Yeni kalifiye insanlar ekibimizden sektöre göndermek istiyoruz. Ekibimiz toplamda 25 kişiden oluşuyor. Tabii ki bu bir ekip işi. Her bir üniversitesinin bölümünden arkadaşlar. Farklı farklı bölümden arkadaşlar var. Ödülümüzü Sayın Cumhurbaşkanımızdan almıştık. Tabii ki orada sahnesinde o kadar çok insanın önünde belki de en zorlu yarışma olarak kabul edilen yarışmanın birincilik ödülünü almak bizim için inanılmaz gurur verici bir şey. Umuyorum ki daha da ileriye doğru götürmek için elimizden geleni yapacağız.

Dünya birinciliğimiz 2017 yılında Amerika'da düzenlenen yarışmada gelmişti. Dört sene art arda on birincilik, altıncılık, üçüncülük ve sonunda 2017’de dünya birinciliğine eriştik. Finalde Polonya ve Çinli ekipleri yenerek buraya gelmiştik. Oradaki uçağımızın özelliği ise çok yüksek yük taşıma kabiliyetiydi. Kendi ağırlığının dört nokta üç katını taşıyabiliyor.”